PREKALJENI KADAR: /

Sadamovi ljudi drže ključne položaje u Islamskoj državi

Image
Foto: AFP

Bivši irački vojni i obavještajni časnici, koji su godinama pomagali Sadamu Huseinu da se sa svojom strankom Ba'ath drži na vlasti u Iraku, danas su važan čimbenik u strukturi Islamske države.

13.12.2015.
8:15
AFP
VOYO logo

Islamska država prihvatila je na tisuće nekadašnjih pripadnika stranke Ba'ath, a s njima i bivše visoke časnike i dužnosnike Sadamovog režma koji sada drže neke od ključnih položaja u Islamskoj državi, javljaju dopisnici Reutersa iz Iraka.

Drže ključne resore u Islamskoj državi

Tako se navodi da su bivši baathisti osnažili obavještajnu mrežu ISIS-a te osmislili vojnu taktiku na bojišnicama. U tom smislu, važna su poluga u održanju samoproglašenog kalifata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To su novinarima Reutersa potvrdili brojni sugovornici, uključujući i nekadašnje članove stranke Ba'ath, zatim obavještajce, zapadne diplomate u Iraku, a i 35 Iračana koji su nedavno uspjeli pobjeći s područja koje drži ISIS.

Po riječima iračkog poliitčkog analitičara Hišama al-Hašimija, od 23 portfelja (svojevrsna pandana ministarstvima) u Islamskoj državi, čak tri najvažnija - sigurnost, vojsku i financije - drže bivši pouzdanici Sadama Huseina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KNJIGA O NJIMA: /

Sirijski povjesničar opisuje život pod ISIL-om

Image
KNJIGA O NJIMA: /

Sirijski povjesničar opisuje život pod ISIL-om

Image
Foto: AFP

Ujedinila ih mržnja spram šiitske vlasti u Bagdadu

I irački ministar financija Hoshyar Zebari, Kurd koji je u vrijeme Sadamove vladavine bio među istaknutijim pripadnicima iračke oporbe, potvrđuje da bivši članovi Ba'atha rade za Islamsku državu. Dragocjeni su im, kaže, jer raspolažu važnim infortmacijama.

"Oni znaju tko je tko, obitelj po obitelj, ime po ime. Tragovi bivšeg iračkog režima očiti su u djelovanju Islamske države", kaže Zebari.

No, savezništvo islamista i bivših baathista po svemu sudeći je sklopljeno iz pragmatičnih razloga. Većina bivših članova i dužnosnika Ba'atha imaju malo toga zajedničkog s Islamskom državom. jer je tijekom svoje vladavine Husein promovirao sekularizam i arapski nacionalizam, a ne militantni islamizam.

Neki od njih radikalizirali su se nakon Sadamovog svrgnuća, a ono što ihj je najviše udružilo s Islamskom državom jest mržnja spram šiitske vlade u Bagdadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP

Jedni mašu maslinovim grančicama, drugi pištoljima

Jedan visoki irački dužnosnik tvrdi kako su članovi stranke Ba'ath nakon pada Sadama Huseina otišli različitim smjerovima. Slikovito je to opisao ovako: "Jedni danas mašu maslinovim grančicama (simbolom mira), a drugi mašu pištoljima".

Nakon pada Sadamovog režima neki su napustili Irak, a neki se pridružili anitameričkoj pobuni. Među njima ima i onih koji su započeli suradnju s Al Kaidom, ranim utjelovljenjem onoga što će kasnije postati Islamska država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, djelovanje stanke Ba'ath u Iraku je danas zabranjeno i za nju nema mjesta u političkom procesu.

Brkati službenici pustili vjerske brade

Emma Sky, bivša savjetnica američke vojske, također kaže kako su mnogi pripadnici Ba'atha prešli u redove Islamske države. I ona se slikovito izrazila: "Brkati službenici pustili su duge vjerske bade. Mislim da su mnogi od njih postali istinski religiozni".

Kao jedan od bivših visokopozicioniranih članova Ba'atha koji su se pridružili ISIS-u spominje se Ayman Sabawi, sin Sadamovog polubrata Raada Hasana.

Još se spominju i Valid Jasim (znan i kao Abu Ahmed al-Alwani) koji je bio časnik obavještajne službe u Sadamovo vrijeme, te Fadil al-Hiyala znan i kao Abu Muslim el-Turkmani za kojeg se, prije nego što je ubijen početkom ove godine, tvrdilo da je zamjenik vođe Islamske države Abu Bakra al-Bagdadija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo