državni udar /

Predsjednik Tunisa smijenio je premijera i preuzeo sve ovlasti nakon protuvladinih prosvjeda

Prosvjedi su krenuli zbog loše ekonomske situacije, vala otkaza jer se turizam nikad nije vratio na brojke prije korone

26.7.2021.
19:20
VOYO logo

Nakon velikih prosvjeda protiv načina na koji Vlada upravlja ekonomijom i borbom protiv korone predsjednik Tunisa smijenio je premijera, zamrznuo djelovanje parlamenta i preuzeo sve ovlasti.

Njegovi protivnici to nazivaju državnim udarom, EU poziva na hitno smirivanje situacije, a analitičari podsjećaju kako je prije 10 godina Arapsko proljeće krenulo upravo iz Tunisa. 

Image
Hitno vratiti mir /

UN pozvao na potpuno poštivanje prekida vatre između Izraela i Hamasa: Žale zbog civilnih žrtava uslijed nasilja

Image
Hitno vratiti mir /

UN pozvao na potpuno poštivanje prekida vatre između Izraela i Hamasa: Žale zbog civilnih žrtava uslijed nasilja

Loša ekonomska situacija u Tunisu

Prosvjedi su krenuli zbog loše ekonomske situacije, vala otkaza jer se turizam nikad nije vratio na brojke prije korone, a država nije nabavila cjepivo, procijepljenost je ispod 7 posto. "Došao sam ovdje treći put, dugo čekaš i onda odeš bez cijepljenja. Nije normalno da u državi postoji samo jedan centar za cijepljenje", rekao je Ali Ben Haj dok je čekao red za cijepljenje.

Predsjednik se obratio naciji, nije spominjao ni cijepljenje ni ekonomiju, uz ostalo je ukinuo imunitet zastupnicima u parlamentu, koji je pod kontrolom njemu suprotstavljene stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Donijeli smo ove odluke i bit će donesene i druge, dekretima koji će uvesti red, sve dok se mir ne vrati u Tunis i dok ne spasimo državu", kaže predsjednik Tunisa Kais Saied.

Bili su primjer funkcionirajuće demokracije u arapskom svijetu

I tako je na ulicama nastao kaos, uz sukobe s policijom prosvjeduju i oni koji su protiv premijera i oni koji su protiv predsjednika. "Ovo je pokušaj uspostave monarhije, predsjednik želi postati kralj Tunisa", poručio je Noureddine Bhir, zastupnik vladajuće koalicije.

Kao i prije 10 godina otpor je organiziran preko interneta, tisuće ljudi dolaze u glavni grad i drže pod blokadom institucije. "Mi smo najveća grupa u državi, organizirani smo preko društvenih mreža. Nećemo prestati s prosvjedima dok se ne uvede red u državu, dosta je bilo", kazala je prosvjednica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik je poručio kako će tolerirati prosvjede bez nasilja, dao je dozvolu policiji da puca ako bude potrebno. "Ovo ne može mirno završiti. Vlast i narod više nemaju ništa zajedničko", objasnio je profesor Moncef Al Haji.

Deset godina je Tunis bio primjer funkcionirajuće demokracije u arapskom svijetu. Sada je situacija gora nego kada su rušili diktatora Ben Alija i pokrenuli slične promjene u drugim državama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo