POZNATI SRPSKI VOJNI ANALITIČAR: /

'Morali smo regrutirati šešeljevce. U JNA je '91. vladala opća bježanija'

Image
Foto: AFP

Potreba nekadašnje JNA za dobrovoljcima poput Šešeljevih pojavila se 1991.

3.4.2016.
15:56
AFP
VOYO logo

"Od 37 mobiliziranih brigada JNA u Srbiji, Crnoj Gori i BiH tijekom 1991. i početkom 1992., njih 33 su se raspale, pobjegle ili nisu izvršile zadatak", navodi Lazanski u analizi za novinski portal "Pravda". On tvrdi da je to bio glavni i jedini razlog zašto je JNA morala regrutirati "dobrovoljce" od kojih je, kako navodi, zapravo imala malo koristi u vojnom smislu, osim u rijetkim pojedinačnim slučajevima, kao što je evakuacija iz vojarne Logorište u Karlovcu.

Bijeg pred 'zengama'

"U Hrvatskoj su bježale 145. lička brigada, te 4. i 5. kordunaška, a 11. brigada iz Dvora na Uni čak je sedam puta bježala pred hrvatskim 'zengama' od kojih su bili mnogobrojniji i mnogo bolje naoružani", kaže Lazanski, ali dodaje da mnogo bolji borbeni moral nije bio niti u postrojbama mobiliziranim u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: prtsc Youtube

"Tijekom sukoba 1991. druga mehanizirana brigada iz Valjeva, potomci slavne drinske divizije, pobjegla je s fronte kod Tovarnika, ostavivši na livadama 8 tenkova i 50 oklopnih transportera", kaže Lazanski.

On kaže da je pokušaj stvaranja velike Srbije u Hrvatskoj i BiH izveden nespretno, jer Milošević nije imao potrebna vojna znanja kako preustrojiti JNA iako je ona Srbima 1991. ostavila dosta naoružanja i kvalitetne opreme kojima su mogli nadmoćno držati položaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milošević nije bio vojni stručnjak

"Granice nekadašnje republike srpske krajine zapravo je postavila JNA ostavivši im oružje, kvalitetno opremu i relejne centre, ali 4 godine očito nisu bile dovoljne da te granice ostanu stalne", piše Lazanski.

"Bilo je to vrijeme opće bježanije, kad su majke sprječavale sinove da idu u vojsku i deblokiraju opkoljene vojarne, te upadale u srbijansku skupštinu, vrijeme defetizma, izdaje i predaje", navodi Lazanski i ocjenjuje da se rat može dobiti samo vrhunski ustrojenom organizacijom, što kod Miloševića nije bio slučaj jer on nije bio vojni stručnjak, te da dobrovoljci osim u rijetkim prilikama nisu ostvarili nikakve važnije zadaće u ratu s "odcijepljenim" republikama.

"Rat se dobija vrhunskom organizacijom, čeličnom disciplinom i vođenjem cijele nacije, a vojska je pitanje struke. Ne može se oficire stvarati na brzinu od kuhara, skladištara i šofera, toga je 1991. i 1992. bilo dosta", tvrdi Lazanski i iznosi primjere kad je Milošević pri preustrojavanju jugoslavenske vojske u srpsku olako otpisivao neke visoke oficire s iskustvom i postavljao nove koji su mu politički odgovarali.

Superiornost na startu

To se događalo jer s obzirom na vojnu prednost koju je imao nije znao strateški razmišljati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Osjećaj samozadovoljstva u superiornosti koji u startu ne trpi kritiku nije dobar znak za jednu profesiju, a posebno ne za vojnu profesiju", ustvrdio je u svojoj analizi neostvarenje Miloševićevih vojnih ciljeva Lazanski.

Image
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo