POTENCIJALNO NAJVEĆE OTKRIĆE IKAD: /

Što leži iza Tutankamonove grobnice?

Image
Foto: YouTube/Screenshot

Ništa nije inspiriralo generacije arheologa kao otkriće Tutankamonove grobnice pune blaga, godine 1922.

27.9.2015.
14:25
YouTube/Screenshot
VOYO logo

Ovu dramatičnu hipotezu upravo je objavio egiptolog Nicholas Reeves, jedan od suotkrivača neoskvrnute egipatske grobnice 2000. godine.

Njegov ključni dokaz iznenađujuće je jednostavan i može ga se besplatno vidjeti na internetu, u obliku fotografija koje su objavili Factum Arte, stručnjaci za replikaciju umjetnosti iz Madrida i Bologne koji su nedavno napravili spektakularnu kopiju Tutankamonove grobnice u prirodnoj veličini, kako bi ju turisti mogli posjećivati bez ugrožavanja originala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ono što je Reeves pronašao u tim ultra-detaljnim slikama, koje otkrivaju teksturu zidova ispod slojeva boje u faraonovoj grobnici brojne su pukotine i procjepi koji sugeriraju da iz grobnice vode još dva prolaza koji su zazidana i prekrivena da bi se sakrilo njihovo postojanje.

Jedan prolaz bi vjerojatno vodio u skladište, njegov položaj i mala veličina odgovaraju već otkrivenom skladištu sa suprotne strane grobnice. Druga, veća, moguća vrata na sjevernoj strani odaje s tutankamonovim grobom sugeriraju nešto daleko uzbudljivije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: YouTube/Screenshot

Postoji nekoliko neobičnosti u vezi Tutankamonove grobnice. U usporedbi s drugima u Dolini kraljeva dosta je mala, poput predsoblja drugih grobnica. Predmeti pronađeni u njoj, iako veličanstveni, djelovali su kao da su na brzinu postavljeni. Neki su djelovali kao da su već prije imali druge vlasnike.

Čak i poznata pogrebna maska dječaka-kralja ima izrazito ne-muževne probušene uši. Zatim, glavna os grobnice postavljena je na desno od ulaza, što je karakteristično za kraljice, a ne kraljeve.

Primjetivši da veća od dvaju mogućih vrata savršeno pristaju s oba ulaza u odaju s grobom, Reeves misli kako bi mogla skrivati hodnik koji se nastavlja po istoj osi, baš kao što je slučaj sa susjednim grobnicama. Sve to, kao i dokazi kako se izgradnja i ukrašavanje grobnice nisu događale u isto vrijeme, dovelo ga je do zaključka kako bi taj hodnik vodio u odaju s kraljičinim grobom, ili možda grobovima nekoliko princeza.

Veličanstvena Nefertiti

Među grobnicama i kraljevskim mumijama koje su arheolozi identificirali iz tutankamonove 18. dinastije, postoji jeden veliki nedostatak. Nefertiti, supruga tutankamonovog oca Eknatona, nije bila poznata samo po svojoj ljepoti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njene titule pokazuju da je služila kao ko-regentica, a moguće čak i kao sam faraon odmah nakon Eknatonove smrti, što znači da bi njena grobnica, kao i njen sadržaj bili barem toliko veličanstveni kao i od njenog posinka Tutankamona.

Zapravo, ako je Reeves u pravu, blago što je Tutankamon imao bili su samo ostaci, a čak je i njegova pogrebna maska možda prvotno trebala biti kraljičina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Egiptolozi uglavnom ne komentiraju radove svojih kolega te sigurno neće odmah pihvatiti reevesove tvrdnje, ali njegov je rad već prouzročio interes.

Fascinantna tvrdnja

"Radi se o fascinantnoj tvrdnji i impresivnom prvom koraku", rekao je Kent Weeks, američki arheolog koji je detaljno mapirao Dolinu kraljeva i 1995. otkrio sadržaj najveće poznate grobnice.

Reevesovu teoriju bilo bi jednostavno provjeriti koristeći neinvazivne metode, kaže Weeks. Radarsko bi skeniranje, na primjer, brzo otkrilo postoje li ikakve šupljine.

Koliko god je nestrpljiv saznati, Reeves je svjestan teškoća. Preko egipatskoh vlasti za starine nabavio je detaljnu fotografiju koja je potvrdila njegovu teoriju i uvjeren je da će oni pažljivo pristupiti testiranju iste.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako vrata stvarno postoje, moderna će arheologija trebati tim stručnjaka koji će razmisliti kako ući kroz njih, kao i delikatnija oruđa od krampova i lopata koje su koristili radnici Howarda Cartera kada je otkrio tutankamonovu grobnicu.

"Svaki dio dokaza sam po sebi nije apsolutan, ali kada ih se sve stavi zajedno teško je ne doći do mog zaključka", kaže Reeves. "Ako sam u krivu, onda sam u krivu i to je to, ali ako sam u pravu onda se radi o potencijalno najvećem arheološkom otkriću ikad", dodaje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Economist/Danas.hr

Ljubav je na selu
NOVA SEZONA
VOYO logo