Postoji jedna sitna caka zbog koje cete se svidjeti bas svakom sefu

18.5.2014.
19:48
VOYO logo

Drugo je istrazivanje pokazalo da su zaposlenici koji su dolazili kasnije na posao unatoc fleksibilnom radnom vremenu u konacnici smatrani manje savjesnima, a posljedicno i manje marljivima i discipliniranima, zbog cega su profesionalno bili manje uspjesni.

'Jutarnji tipovi'

Rezultati istrazivanja provedenog na Sveucilistu Washington koji su objavljeni u Harvard Business Review, a krajem godine bit ce objavljeni i u strucnome casopisu Journal of Applied Psychology pokazali su da su sefovi uglavnom "jutarnji tipovi". Drugim rijecima i oni podlijezu ucestalom stereotipu koji ih tjera da podsvjesno poistovjecuju savjesnost zaposlenika s vremenom svoga dolaska na posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istrazivanjem je bilo obuhvaceno 229 parova zaposlenik-sef iz vise zemalja, pratilo se u koje vrijeme tko dolazi na posao te na koji nacin sef ocjenjuje savjesnost zaposlenika i njegov radni ucinak. Zaposlenici su na posao mogli doci u vremenu od 5 do 9.45 sati. Oni medu njima koji su na posao stizali kasnije ocjenjivani su losije u odnosu na ranoranioce, bez obzira na bolji radni ucinak i dulje vrijeme provedeno na radnome mjestu.

Ne ide u prilog osobama koje imaju fleksibilno radno vrijeme

U drugom istrazivanju sudjelovali su studenti jednog americkog sveucilista. Od njih se trazilo da fiktivno preuzmu ulogu sefa u tvrtki te ocijene radni ucinak zaposlenika. Dobili su podatke o radnom ucinku svih zaposlenih koji su bili identicni, ali je u dobivenim podacima evidentirano razlicito vrijeme dolaska na posao. Studenti su radnike koji su na posao stizali kasnije ocijenili nizim ocjenama, bez obzira na njihov radni ucinak. Ovaj podatak ne ide u prilog osobama koje imaju fleksibilno radno vrijeme, jer se njihovo "kasnjenje" kaznjava losijim ocjenama, bez obzira na potencijalno iznadprosjecan radni ucinak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No u jednome se istrazivanje pokazalo pozitivnim za "nocne ptice". Naime, sefovi koji su i sami bili skloniji kasnijem dolasku na radno mjesto, bili su puno blazi u ocjenjivanju kolega. Dakle, osobama koje ne vole rano ustajanje ne preostaje drugo nego da rade za nadredenog koji im je po bioritmu slican.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo