Irak je u nedjelju ponovno bio prekriven debelim plaštem narančaste prašine nakon što se našao pod udarom posljednju u nizu pješčanih oluja koje su postale sve češće. Deseci su hospitalizirani s respiratornim problemima u centru i na zapadu zemlje, piše The Guardian.
Debeli sloj narančaste prašine taložio se po ulicama i vozilima, prodirući u domove ljudi u glavnom gradu Bagdadu. Letovi su otkazani zbog slabe vidljivosti u zračnim lukama koje služe Bagdadu i šijitskom svetom gradu Najafu, a očekuje se da će se fenomen nastaviti i u ponedjeljak, prema meteorološkoj službi.
"Letovi su prekinuti u zračnim lukama Bagdad i Najaf", rekao je glasnogovornik vlasti za civilno zrakoplovstvo Jihad al-Diwan. Vidljivost je manja od 500 metara, a očekuje se da će se letovi nastaviti nakon što se vrijeme poboljša.
Bolnice u Najafu primile su 63 osobe koje su imale respiratorne probleme, rekao je zdravstveni dužnosnik, dodajući da je većina otišla nakon odgovarajućeg liječenja. Još 30 hospitalizacija prijavljeno je u pretežno pustinjskoj pokrajini Anbar na zapadu zemlje.
Irak je bio pogođen nizom takvih oluja u travnju, zbog kojih su prizemljeni letovi u Bagdadu, Najafu i Arbilu, a deseci su bili hospitalizirani.
Sve češći fenomen
Amer al-Jabri, iz iračkog meteorološkog ureda, ranije je rekao da se očekuje da će vremenski fenomen postati sve češći "zbog suše, dezertifikacije i smanjenja količine padalina".
Irak je posebno osjetljiv na klimatske promjene, budući da je posljednjih godina već svjedočio rekordno niskim količinama oborina i visokim temperaturama. Stručnjaci kažu da ovi čimbenici prijete društvenom i gospodarskom katastrofom u ratom razorenoj zemlji.
U studenome je Svjetska banka upozorila da bi Irak mogao imati pad vodnih resursa za 20% do 2050. zbog klimatskih promjena. Početkom travnja, Issa al-Fayad, dužnosnik ministarstva okoliša, upozorio je da bi se Irak mogao suočiti s "272 dana prašine" godišnje u narednim desetljećima, navodi državna novinska agencija INA.
Ministarstvo je priopćilo da se vremenski fenomen može riješiti "povećanjem vegetacije i stvaranjem šuma koje djeluju kao vjetrobrani".