ISIS
Sunitska teroristička organizacija ISIS proširila je svoju moć u najkraćem vremenu i preuzela kontrolu nad čitavim područjima. Svoj ideološki cilj je ISIS uglavio u svoje ime: "Islamska država u Iraku i Velikoj Siriji". Riječ je, dakle, o težnji za ostvarenjem velike „Božje države“ koja bi obuhvatila Siriju, dijelove Iraka, Libanon i velike dijelove Palestine i Jordana. ISIS slovi kao još radikalniji od Al Kaide. Polazi se od toga da se financira privatnim donacijama iz Katara i Saudijske Arabije. Drugi izvori financiranja ISIS-a su naftna polja na sjeveru Sirije kao i sustavne ucjene. Stručnjaci procjenjuju da teroristička skupina ima oko 10.000 boraca u svojim redovima. Ona posebno profitira od sukoba između sunitske manjine i šijitske većine u Iraku. Pridružuje joj se i veliki broj stranih boraca za islam i onih koji su prešli na islamsku vjeru.
Boko Haram
Ime islamističke terorističke organizacije Boko Haram znači otprilike: "Zapadno obrazovanje je grijeh". Ona se bori na pretežito muslimanskom sjeveru Nigerije i zalaže se za uvođenje šerijatskog zakona u cijeloj zemlji. Trenutno ova skupina izaziva veliku pozornost javnosti otmicama. Veliko siromaštvo i nezaposlenost u sjevernoj Nigeriji olakšavaju Boko Haramu regrutiranje novih boraca. Nigerijske sigurnosne jedinice nisu dorasle teroristima naoružanima do zuba. Od 2003. godine su u napadima Boko Harama na sigurnosne snage, institucije, crkve i škole poginule tisuće ljudi. 2014. je samo u prva četiri mjeseca u napadima Boko Harama živote izgubilo oko 2.000 ljudi.
Al Šabab
Islamističke milicije Al Šabab osnovane su između 2004. i 2006. u Somaliji. U to vrijeme je zemlju već 15 godina potresao građanski rat. Njihovo ime znači "Omladina". Skupina se bori za osnivanje „Božje države“ na rtu Afrike. Njihova radikalna islamistička ideologija ne poznaje granice. U međuvremenu napade vrši u cijeloj istočnoj Africi - kao što je bio slučaj u glavnom gradu Kenije, Nairobiju gdje je u napadu na jedan trgovački centar u rujnu 2013. ubijeno više od 60 ljudi. Al Šabab kontrolira veliki dio središnje i južne Somalije. Vođe skupine naglašavaju da u obuci boraca surađuju s Al Kaidom. Al Šabab je povezan i s Boko Haramom.
Al Kaida
Al Kaida slovi kao matična organizacija globalnog džihada. Njezino ime znači "baza" ili "temelj". Ona stoji iza napada od 11. rujna 2001. u SAD-u, a cilj joj je osnivanje „Božje države“ koja bi obuhvatila sve islamske zemlje i područja. Nakon smrti Osame bin Ladena, Al Kaida vodi Egipćanin Ajman al Zavahiri. Danas je Al Kaida mreža uglavnom autonomnih ćelija koje djeluju u različitim zemljama, između ostalog i u Magrebu, prije svega u Alžiru, ali i na sjeveru Malija i u Jemenu, utvrdi džihadista. U Iraku se ISIS odcijepio od Al Kaide.
Front Al Nusra
Front Al Nusra slovi kao službeni izdanak Al Kaide. Njegovo ime znači "Front podrške sirijskom narodu". Skupina slovi kao jedna od najvažnijih pobunjeničkih grupacija u Siriji. U njihove proklamirane ciljeve spada osnivanje islamističke države u Siriji i u konačnici na čitavom prostoru istočnog Sredozemlja. Prema procjenama Front Al Nusra broji između 5.000 i 7.000 članova i aktivan je prije svega na sjeveru Sirije, piše Deutsche Welle.
Ansar al Šarija
"Pristaše islamističkog prava" - tako se zove organizacija aktivna u Libiji i Tunisu. Manjih ćelija Ansar al Šarije ima u čitavom nizu zemalja Bliskog istoka i sjeverne Afrike. Njihov cilj je uvođenje islamskog prava. Utvrda libijske Ansar al Šarije je lučki grad Bengazi. Ona se smatra odgovornom za napad na konzulat SAD-a u Bengaziju 11. rujna 2012. u kojemu je poginulo 4 ljudi. Pretpostavlja se da je Ansar al Šarija povezana s Al Kaidom iako organizacija opovrgava te navode.
Hezbolah
Libanonski Hezbolah osnovan je 1982. Ta šijitska organizacija je uživala podršku Irana i Sirije. Njezino militantno krilo SAD i EU smatraju terorističkom organizacijom. Jedinice Hezbolaha se navodno u Siriji bore na strani Asadovih snaga.
Hamas
"Islamistički pokret otpora" osnovan je 1987. godine i palestinski je ogranak Muslimanske braće. Pored Fataha palestinskog predsjednika Abasa, Hamas je druga najvažnija politička snaga na palestinskim područjima. Za razliku od Fataha, Hamas nije nikada priznao Izrael. Hamasov cilj je uništenje izraelske države, a da bi ga ostvarila ne preže od nasilja i terorističkih metoda. 1990-ih godina obasuo je Izrael samoubilačkim napadima. Od 2007. Hamas vlada u Pojasu Gaze, dok Fatah kontrolira Zapadnu obalu. Nedavno su se Hamas i Fatah dogovorili oko zajedničke vlade. Nakon nedavnih otmica izraelskih tinejdžera na Zapadnoj obali, Izrael hapsi članove Hamasa.