Iako se na nacionalnoj razini 'priča' vrti oko statusa Kosova i rasprava '"kada će Srbija postati članica EU-a", lokalno, u gradovima i općinama je kampanja daleko prizemnija. Tako stranke vlasti nerijetko nose "poklone pažnje" socijalno ugroženim obiteljima te sve to dokumentiraju i objavljuju na Facebooku.
Također, uvedeni su i "call centri", iz kojih aktivisti (uglavnom SNS) pozivaju građane i "raspituju" se o tome 'koliko ste zadovoljni radom Vlade Srbije'. Vaš novinar je dobio čak pet ovakvih "istraživačkih" poziva od call centra u Nišu, a ono što je zanimljivo je i da je broj SIM kartice potpuno nov, dakle, nije ni korišten pa nije sasvim jasno odakle on na popisu "sigurnih glasova".
Sastavni dio predizbornih kampanja
Goran Jovanović, kolumnist i novinar, objašnjava kako ovo nije prvi put da se ovako nešto događa u izbornoj kampanji u Srbiji, ali i u regiji.
"Toga je bilo i 2020. i 2022., doduše, ne u ovolikoj mjeri. Vidite i u Crnoj Gori, te BiH, da i tamo postoji ta "službena kampanja' gde državni dužnosnici koriste svoj položaj kako bi utjecali na birače. Lokalno, je pak, druga priča - većina želi zadržati svoje privilegije i radna mjesta u javnim poduzećima. Već sam govorio o slučaju državne inspektorice, koja ne samo da javno sudjeluje u kampanji - iako je to zakonom zabranjeno - već je na listu za lokalne odbornike stavila i rođenu sestru. Također, imate i primjer bivše zaštitnice pacijenata u Vranju, koja je na to mjesto došla stranačkim putem, iako zakon, također, strogo zabranjuje upliv politike u liječenje građana. Na žalost, i u ovoj izbornoj kampanji se veliki broj liječnika našao na listama različitih stranaka, i vlasti i opozicije. Pa kad nađu vrijeme i za stranku i za liječenje pacijenata? " pita se Jovanović.
POGLEDAJTE VIDEO: Srbija bruji o 'razbijanju paklenog plana hrvatskog špijuna'. Bivši pripadnik SOA-e: 'Naši diplomati moraju paziti...'