Više od 20.000 potresa zatreslo je ovaj tjedan južni Island, uzdrmavši glavni grad Reykjavik i zabrinuvši geologe jer svi znakovi upućuju na neizbježnu erupciju vulkana, izvijestio je Islandski meteorološki ured (IMO) u četvrtak. Ovotjedni maraton potresa nastavlja mnoštvo seizmičkih aktivnosti započetih 24. veljače kada je potres magnitude 5,7 pogodio mjesto u blizini islandskog poluotoka Reykjanes, oko 32 kilometra od glavnog grada, piše Live Science.
Potresi u rasponu magnitude 5,0 do 5,9 prema Richteru smatraju se umjerenima i mogu rezultirati manjom štetom na obližnjim zgradama, prema Michigan Technological University. Srećom, epicentar potresa bio je dovoljno daleko od naseljenih područja otoka tako da nisu zabilježene materijalne štete niti je itko ozlijeđen.
Velika većina od tisuća potresa koji su uslijedili nakon događaja 24. veljače bila je slabije jačine, a samo dva su zabilježena koja su bila iznad magnitude 5,0, prema IMO-u. Ipak, stanovnici Reykjavika osjećaju potres iz dana u dan, a neki se "bude s potresom, dok drugi idu spavati s potresom", rekao je Thorvaldur Thordarson, profesor vulkanologije na Sveučilištu Island, za New York Times.
Nema razloga za brigu
Iako je to uznemirujuće, nema razloga za brigu, dodao je Thordarson, budući da su svi potresi bili manji i dovoljno udaljeni da Reykjavik ostane neokrznut. (U međuvremenu je IMO izdao upozorenje na povećan rizik od klizišta na poluotoku Reykjanes, ali nije objavio daljnje smjernice za stanovnike gradova.)
U prošlosti su se seizmički rojevi događali uoči vulkanskih erupcija na jugu Islanda, prema IMO-u. Kretanje magme na granici gdje se susreću sjevernoamerička i euroazijska tektonska ploča vjerojatno je prouzročilo potres, rekla je agencija, što bi moglo potaknuti pet aktivnih vulkana na poluotoku Reykjanes.
Ako bilo koji od vulkana na jugu Islanda eksplodira na svome vrhu u narednim tjednima, erupcije će biti očekivane i podnošljive. Prema Thordarsonu, vulkani južnog Islanda doživljavaju "pulsiranje" aktivnosti otprilike svakih 800 godina, a posljednji se puls dogodio između 11. i 13. stoljeća. Došlo je vrijeme za još jedan erupcijski ciklus na Islandu, dodao je.
'Turističke erupcije'
Poput potresa, ove potencijalne erupcije također bi trebale predstavljati malu prijetnju stanovnicima Islanda. Takve erupcije ne bi izgledale nimalo slične eksplozivnoj erupciji vulkana Eyjafjallajökull 2010. godine, koji je u nebo poslao stup pepela više od 9 km, prisilio stotine ljudi na evakuaciju i zaustavio europski zračni promet na šest dana, vulkanolog tvrdi Dave McGarvie za The Conversation.
"Erupcije na jugozapadnom Islandu tekućeg su tipa stijene zvanog bazalt. To rezultira usporenim potocima lave koji se napajaju iz nježno eksplozivnih kratera i čunjeva", napisao je McGarvie sa Sveučilišta Lancaster u Lancashireu u Engleskoj. "Na Islandu se one toplo nazivaju 'turističkim erupcijama' jer su relativno sigurne i predvidljive."