PODRŽANA DIREKTIVA KOJA BI MOGLA UBITI INTERNET: /

Zabranit će se memeovi, a nećemo moći ni objavljivati pjesme na Faceu?

Image

Izglasan je prijedlog direktive koja bi, po tvrdnjama Komisije, Uniju trebala uvesti u 21. stoljeće i osigurati da autori glazbe, filmova i vijesti budu pravedno plaćeni za svoj rad

12.9.2018.
14:09
VOYO logo

Zastupnici Europskog parlamenta glasovali su u srijedu o autorskim pravima na internetu, prijedlogu direktive o autorskim pravima na digitalnom tržištu koja je u posljednje vrijeme izazvala brojne polemike širom Europe.

Izglasan je prijedlog direktive koja bi, po tvrdnjama Komisije, Uniju trebala uvesti u 21. stoljeće i osigurati da autori glazbe, filmova i vijesti budu pravedno plaćeni za svoj rad. Prijedlog je podržalo 438 zastupnika, dok je njih 226 bilo protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj prijedlog pokrenuo je jedan od najžešćih lobističkih ratova u povijesti Europske unije u kojem snage odmjeravaju na jednoj strani medijske kuće i Paul McCartney, a na drugoj tehnodivovi i pobornici slobode interneta. I Hrvatska je potpisala deklaraciju kojom se podržava donošenje direktive o autorskim pravima.

Odlučujuća faza

"Otkako je Europska komisija iznijela svoj prijedlog prije dvije godine vode se komplicirane rasprave, koje su ponekad teške, a također se intenzivno lobira sa svih strana", rekla je europska povjerenica za digitalno gospodarstvo i društvo Mariya Gabriel uoči ključnog glasovanja u Europskom parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sada smo u odlučujućoj fazi: današnja pravila pripadaju prošlom svijetu u kojemu nije bilo širokopojasnog interneta, smartphonea ili društvenih mreža", kazala je ona.

Gabriel je pozvala zastupnike da glasuju za konroverznu reformu na plenarnoj sjednici u Strasbourgu. Međutim, to nije bilo glasovanje o konačnom prihvaćanju zakonodavnog prijedloga, nego tek utvrđivanje pozicije Europskog parlamenta, na temelju koje se mogu otvoriti pregovori o konačnom tekstu zakona sa drugim suzakonodavcem, Vijećem EU-a, to jest s državama članicama.

Internetski prihod

Europski parlament je u srpnju odbio prijedlog koji je nešto ranije usvojio nadležni Odbor za pravna pitanja, a danas će zastupnici ponovno glasovati o tom prijedlogu.

"Kako pada prodaja novina, jedina nada je uvođenje internetskog prihoda. No, veliki internetski igrači jednostavno besplatno uberu plodove rada izdavača i agencijskih novinara, a rezultat je siromašenje cijele industrije", upozorili su šefovi novinskih agencija u pismu Europskom parlamentu i osudili Facebook i Google da svoje protivljenje grade na "potpunoj laži" - navodnoj prijetnji slobodnom pristupu internetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi samo tražimo da oni koji kradu vijesti pošteno plate", poručili su.

Borba oko zakona

Borba se vodi oko dva elementa prijedloga zakona. Prvi je članak 13 po kojem bi platforme kao što je Googleov YouTube bile zakonski odgovorne za kontrolu korištenja sadržaja zaštićenog autorskim pravima kako bi se spriječilo potkradanje njihovih autora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi je članak 11 koji bi uveo tzv. "susjedna prava" (autorskom pravu susjedna ili srodna prava) odnosno tzv. "porez na linkove", po kojem bi novine, časopisi i novinske agencije morale dobivati naknadu za autorska prava kada bi Google ili druge internetske stranice dijelile poveznice na njihove članke, uključujući i kratke isječke članaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo