Američki časopis Time, koji je 2022. proglasio ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog osobom godine, danas o njemu piše kao o usamljenom borcu. Iako rat u Ukrajini traje već dvije godine i broji desetke tisuća ubijenih, nedavni događaji na Bliskom istoku gurnuli su istočnoeuropsku zemlju u drugi plan.
Zelenski je sve do sada mogao računati na globalnu podršku, a mnogi zapadni lideri, poput Andreja Plenkovića i Joea Bidena, svoj čvrst stav o ratu u Ukrajini iskazali su čak i dolaskom u Kijev. Zelenskog se tretiralo poput zvijezde i svi su se srdačno pozdravljali s njime gdje god je zato postojala prilika, primjerice početkom listopada na Sastanku europske političke zajednice u Granadi. Zelenski se tada obratio europskim vođama riječima: "Moramo pobijediti u Ukrajini kako bi Putin mogao prenijeti ovu agresiju na nekoga, na nekog drugog. I to je realistično. Zato je ključno naše jedinstvo."
POGLEDAJTE VIDEO: Hoće li zbog podrške Izraelu Ukrajina dobivati manje oružja od svojih zapadnih saveznika?
Međutim, dva dana kasnije, sukob na Bliskom istoku između Izraela i Hamasa preuzeo je svu pažnju i naslovnice.
"Gospodine predsjedniče, govorio sam vam od početka, on (Putin) računa da se nećemo držati zajedno", obratio se Biden Zelenskom u Kijevu krajem veljače, da bi se nakon Hamasovog napada na Izrael sreća neočekivano okrenula na Putinovu stranu. Iako je ovaj tjedan Ukrajina doživjela jedan od najvećih napada od početka godine, to nismo mogli vidjeti ni na jednoj naslovnici. Zbog toga se Time pita je li se svijet umorio od Ukrajine.
Umor je zapravo spomenula talijanska premijerka Giorgia Meloni koja je sasvim slučajno izjavila da su europski lideri umorni od rata u Ukrajini dvojici Rusa koji su je nazvali i lažno se predstavili da rade za Afričku uniju.
"Vidim da ima dosta umora, moram iskreno reći, sa svih strana. Blizu smo trenutka u kojem će svi shvatiti da nam treba izlaz", rekla je talijanska premijerka tom prilikom.
Bivši ambasador u Moskvi Božo Kovačević komentirao je za RTL-ov Direkt tu izjavu:
"Ona zapravo ukazuje na to da Europa nije spremna preuzeti sve veći dio pomoći Ukrajini, s obzirom na neizvjesnost političkih zbivanja u Americi. Ukrajina bez inozemne pomoći ne može ostvariti svoje ratne ciljeve, a pitanje je može li održati zatečeni status quo."
Petina teritorija Ukrajine i dalje je pod ruskom okupacijom. Da je situacija veoma ozbiljna govori i činjenica da jedan od glavnih ukrajinskih generala tvrdi da je rat u pat poziciji. Istovremeno, pomoć se ne šalje kontrolirano i koordinirano, a šalje se i zastarjela oprema.
"Nova roba, ako se i nabavlja, je ekstremno skupa i nabavlja se tek toliko za show, i onda je naravno problem opskrbljivati ratište koje iz dana u dan jede ljude, materijal i streljivo takvim ritmom koji nije viđen od dana Svjetskog rata 40-ih", ističe Igor Tabak, analitičar portala Obris.org.
"Sve što je viđeno od '45. na ovamo, su bitno manji sukobi, manji po lepezi tehnike, po potrošnji streljiva i oklopne tehnike, po broju ljudi koji ondje stradavaju, po svim kriterijima. Evo, u zadnja tri tjedna, ako se ne varam, nova brojka je da su Izraelci izgubili ukupno 17 vojnika. Samo kod Avdiivke u zadnja dva-tri tjedna, Rusi su izgubili barem tri brigade", upozorava Tabak.
Volodimir Arijev iz ukrajinskog parlamenta smatra da je smanjena podrška Zelenskom posljedica neprovođenja ikakvih reformi i širenja korupcije u zemlji.
"Zelenski bi se trebao riješiti autoritarnih sklonosti koje je stekao kao superstar heroj svijeta. Trebao bi odmah promijeniti svoj način ponašanja i prestati s emocionalnim govorima, jer naši partneri žele prave strategije i vrlo ozbiljne razgovore", izjavio je Arijev za Direkt.
Ostaje za vidjeti kako će se situacija dalje razvijati i koliko će zapadne zemlje biti spremne pomoći Ukrajini koja je već dvadeset mjeseci u ratu.