Dvodnevni bojkot trgovačkih lanaca zbog visokih cijena, na koji je pozvala nevladina udruga Alternativa, počeo je u petak u Crnoj Gori.
Stanovnici Crne Gore pozvani su da u petak i subotu ne kupuju u velikim trgovinama, već ako moraju svoju kupovinu obave u malim prodavaonicama s maksimalno deset zaposlenih radnika.
"Svaki dan svjedočimo nezapamćenim poskupljenjima osnovnih proizvoda, dok vlasnici velikih lanaca gomilaju profite na račun naroda. Vrijeme je da kažemo – dosta. Ovo je glas naroda. Ako ne zaustavimo ovaj bezobrazluk sada, sutra ćemo za kruh plaćati zlato. Crna Gora se diže protiv pohlepe. Složno, ujedinjeno, ustrajno“, priopćili su iz Alternative.
Ista nevladina udruga prošlog petka je organizirala bojkot trgovina u Crnoj Gori, kada je prema podacima Porezne uprave Crne Gore pet najvećih trgovinskih lanaca zabilježilo pad prometa od 56,14 posto.
Prošlog tjedna najviše stanovnika sjevernog dijela Crne Gore odazvalo se pozivu na bojkot velikih trgovina, dok je nešto manji bio odziv u centralnom i južnom dijelu Crne Gore.
Tada je bojkot podržao i crnogorski premijer Milojko Spajić.
Dvodnevni bojkot i u BiH
Novi dvodnevni bojkot kupovine u trgovačkim centrima i supermarketima počeo je i u susjednoj Bosni i Hercegovini, na inicijativu građana organiziranih pod nazivom "Bojkot BiH" uz poruku "Ne kupuj!".
Organizatori su najavili da se bojkot nastavlja do ispunjenja zahtjeva i smanjenja cijena. Pozvali su građane da racionaliziraju potrošnju ostalim danima, kupuju samo nužne namirnice te da ne kupuju baš ništa u petak i subotu.
Susjedi su trgovine bojkotirali i prošloga petka, kao odgovor na stalni rast cijena osnovnih prehrambenih proizvoda, unatoč najavama vlada o mjerama za njihovo ograničavanje.
Vlada Federacije BiH, naime, najavila je da će donijeti odluku o "zamrzavanju cijena" za ukupno 50 proizvoda, dok je Vlada Republike Srpske najavila pojačane inspekcijske nadzore i kažnjavanje trgovaca zbog neopravdanog podizanja cijena.
Ministar trgovine Federacije BiH Amir Hasičević izjavio je u utorak da vlada planira smanjiti cijene i zadržati ih na nižoj razini za najmanje 50 osnovnih prehrambenih proizvoda, u nastojanju da se smanje ukupni životni troškovi građana.
Prvi bojkot trgovina koje su građani BiH organizirali posljednjeg dana siječnja po podacima Poreznih uprava dvaju entiteta u BiH nije polučio uspjeh.
POGLEDAJTE VIDEO: Bojkot ne posustaje, poziva se na prazne košare: 'Bilo bi dobro da se cijene stabiliziraju'