Dogovor Vlade i predstavnika Prvih Nacija (Indijanaca) i drvne industrije, trajno štiti veliki dio najveće obalne prašume umjerenog pojasa na svijetu. Komercijalna sječa drveća biti će dozvoljena samo na 15% područja, ali u sklopu samoodrživog plana kojim se neće ukloniti više drveće nego što ekosustav može podnijeti.
"Radi se o ogromnoj stvari, ovo nije samo ugovor o očuvanju prirode, već smo integrirali koncept gospodarstva koje može samo sebe održavati unutar ekosustava", izjavila je Valerie Langer, direktorica ForestEthicsa, jedne od vodećih ekoloških udruga koje su podržavale dogovor. "Naš je cilj bio (smisliti način) kako promijeniti naše gospodarstvo tako da ne uništimo mjesto gdje živimo."
Ova je prašuma dom mnogih endemskih vrsta, uključujući i rijetku podvrstu crnog medvjeda s bijelim krznom.
Richard Borooks, koordinator kampanje za šumu za Greenpeace Kanada pozdravlja zaštitne mjere za koje je rekao da su trebala dva desetljeća kako bi se postigao dogovor. Greenpeace je godinama postavljao blokade, protestirao o vješao zastave po šumi kako bi probudio svijest javnosti o problemu ovog ekosustava.
"Na drugim mjestima na svijetu ljudi se bore zaštititi 1 ili 2 posto (okoliša)", rekao je Brooks. "Biti u stanju postići nešto na ovoj skali... i to zauvijek, to znači kako će velika većina starih stabala nastaviti živjeti."
Jens Wieting, borac za šumu i klimu iz Sierra Cluba za Britansku Kolumbiju, kaže kako se nove mjere zaštite "temelje na znanosti, a ne financijama" te kako se nada da će ovo poslužiti kao model za druge borbe za okoliš širom svijeta.
"Imamo jako malo vremena kako bi pojačali zaštitu... prije nego što učinci klimatskih promjena otežaju raznim vrstama mogućnost prilagodbe", rekao je Wieting. "Trebalo bi se raditi o općerazumskoj stvari, ali nažalost to nije ono što većina čovjačanstva radi."
Ali unatoč dugotrajnom procesu potrebnom da bi se dogovorila zaštita prašume, Brooks je rekao kako se radi "o pravoj dobroj vijesti", bez "ali" na kraju.
"Sada imamo model i imamo nadu", rekao je. "Treba nam više ovakvih priča, kada na kraju pobjedi šuma."