Predsjednik Vlade Andrej Plenković u radnom je posjetu Sjedinjenim Američkim Državama, gdje sudjeluje na 79. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda.
Tijekom večeri se obratio UN-u. "Danas bismo trebali ostati ujedinjeni u nezapamćenim globalnim izazovima, od rasta konflikata i globalno političkih situacije do krize vezane za klimatske promjene, svijet je na kritičnom raskrižju u kojem svaka nacija, bez obzira na svoju veličinu, igra vitalnu ulogu. Hrvatski put u posljednjih 34 bio je dokaz otpornosti i odlučnosti, izrastao je iz konflikta i Hrvatska je izgradila modernu naprednu zemlju. Pozicionirali smo se kao aktivni sudionici na globalnoj razini. Hrvatske ne nudi samo iskustvo, nego ima duboku obvezu u očuvanju mira, unaprjeđenju održivog razvoja o očuvanju ljudskih prava kao temeljenih vrijednosti ukorijenjenoj u našoj povijesti", rekao je Plenković na Općoj skupštini UN-a.
Nastavio je da Hrvatska, kao zemlja koja je iskusila rat i poslijeratnu obnovu,iz prve ruke razumije vrijednost mira, sigurnosti i međunarodne solidarnosti.
"Hrvatska iz prve ruke razumije vrijednost mira, sigurnosti i međunarodne solidarnosti", rekao je premijer, dodavši da se još traga za 1792 nestalih u Domovinskom ratu.
Dodao je: "Naš put od zemlje koja se suočava s agresijom do zemlje koja daje doprinos u stvaranju globalnog mira, daje nam za pravo imati jedinstvenu perspektivou".
"U svijetu u kojem raste broj kriza, od Ukrajine i Bliskog istoga do Sudana, Hrvatska stoji na strani toga da svaki narod ima pravo na samoodređenje", rekao je Plenković. Nastavio je da ruska agresija traje već četvrtu godinu, ukrajinski civili i dalje umiru te prolaze kroz patnju, a da je pod prijetnjom i najveća nuklearna elektrana u Europi upozoravajući na opasnost katastrofe.
"Sve članice UN-a imaju pravo biti neovisne i njihovi narodi imaju pravo odabrati svoj put. Nećemo se umoriti u svom podupiranju ukrajinske neovisnosti i teritorijalnog integriteta", rekao je Plenković te pozvao i druge da učine isto.
Prisjetio se na napad Hamasa 7. listopada kada su oteti izraelski taoci, rekavši da je taj napad sve "užasnuo", ali je nastavio da se dogodila i neizreciva tragedija koja je pogodila palestinske civile gdje su tisuće ubijene i ranjene. Zato je pozvao na trenutno otpuštanje taoca na svim stranama te sukobljene strane pozvao na iskrene pregovore kako bi se neprijateljstvo zaustavilo i spriječila daljnja eskalacija na Bliskom istoku.
"Bliski istok i njihovi narodi zaslužuju bolju budućnost kao i ostatak svijeta", rekao je Plenković.
"Hrvatska iz prve ruke razumije vrijednost mira, sigurnosti i međunarodne solidarnosti", rekao je premijer, dodavši da se još traga za 1792 nestalih u Domovinskom ratu.
Dotaknuo se i Sudana nazvavši stanje u toj zemlji "alarmantnim" za arhitekturu sigurnosti u Africi. Zazvao je da problem Sudana treba biti prioritet.
Pozvao je također na razoružanje i kontrolu naoružanja u svijetu, ne samo kako bi se izbjegli ratovi, nego i kako bi se smanjila mogućnost eskalacije sukoba. Pozvao je i svijet na borbu protiv terorizma.
Osvrnuo se na jugoistok Europe i rekao da je Hrvatska primjer uspješne integracije u Europsku uniju i NATO te da to daje "autoritet" najmlađoj članici Unije u "zalaganju za mir, stabilnost i europske težnje susjeda". Naglasio je da je Hrvatskoj "od posebnog značaja stabilnost Bosne i Hercegovine" koja je moguća, ističe, punom ravnopravnošću triju konstitutivnih naroda u susjednoj zemlji.
U dijelu obraćanja osvrnuo se na borbu protiv klimatskih promjena i poručio da "nije slučajno" što je Hrvatska dobila portfelj za Mediteran u novoj Europskoj komisiji jer se očekuje da će upravo Mediteran biti teško pogođen klimatskim promjenama.
Podsjetio je da je Hrvatska na visokom 8. mjestu od 193 članice UN-a u provedbi ciljeva održivog razvoja.