Kerry je kratko posjetio Kosovo kako bi izrazio zabrinutost Zapada zbog sporosti demokratskog procesa u toj državi od 1,8 milijuna uglavnom albanskih stanovnika koja prolazi duboku političku krizu također i zbog odnosa sa Srbijom te korupcije.
Komentirao sporazum s Beogradom
Kosovo potresaju nemiri, a oporbeni zastupnici već dva mjeseca opstruiraju rad bacajući suzavac u zgradi parlamenta. Oporba je bijesna zbog sporazuma koji kosovskim Srbima jamči veće ovlasti i pravo na financijsku pomoć iz Beograda, što po njihovu sudu ugrožava neovisnost Kosova.
Parlament "treba biti svetište demokracije, mjesto poštovanja, to nije mjesto za suzavac i nije mjesto za zastrašivanje", rekao je Kerry nakon sastanka s kosovskim premijerom Isom Mustafom u Prištini. "Sve se strane trebaju odreći nasilja u javnom životu i obvezati se na mirnu i konstruktivnu suradnju", rekao je i pohvalio sporazum između Prištine i Beograda.
Najmanje ih se dvjesto pridružilo IS-u
"Ne zavaravajte se: nećemo podržati sporazum koji bi prijetio suverenitetu ili sigurnosti ili neovisnosti Kosova", rekao je Kerry. Kosovo je proglasilo neovisnost 2008.
Američki državni tajnik izrazio je i zabrinutost zbog radikalizacije mladih i nezaposlenih Kosovara kojih se, prema nekim podacima, najmanje 200 pridružilo borcima takozvane Islamske države u Siriji i Iraku. "Svi moramo učiniti više", rekao je Kerry ciljajući na kosovsku vladu koju je ipak pohvalio za napore protiv radikalizacije.