PAKAO JE POČEO TINEJDŽERSKIM BUNTOM: /

Krvavi rat u Siriji počeo zbog grafita na školskom zidu

Image
Foto: AFP

Počelo je kao mala pobuna tinejdžera, a završilo kao strašni dugogodišnji rat.

15.12.2016.
22:36
AFP
VOYO logo

Kada su režimske snage zauzele istočni dio Alepa, označilo je to možda i zadnju fazu ovog sukoba, a vjerojatno pobjedu sirijskog predsjednika Bashara al-Assada nad pobunjeničkim skupinama.

Image
POČELA KONAČNA BITKA ZA KLJUČNI SIRIJSKI GRAD: /

Zašto zapravo Asad očajnički želi osvojiti Alep?

Image
POČELA KONAČNA BITKA ZA KLJUČNI SIRIJSKI GRAD: /

Zašto zapravo Asad očajnički želi osvojiti Alep?

Mnogi razlozi za strahote u Siriji

Jasno je da ne postoji samo jedan razlog ovom strašnom ratu koji se već godinama odvija u Siriji. S jedne strane, tu je autoritarni Assadov režim. On je nastavio krutu politiku svog oca, a zahtjevi za demokratskim izborima 2001. godine nisu se ostvarili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP, MLADEN ANTONOV

Kada je Assad odbio sudjelovati u invaziji SAD-a na Irak, našao se na meti tadašnjeg američkog predsjednika Busha, a on je zatim, s ciljem destabilizacije Assadova režima počeo financirati različite opozicijske i pobunjeničke skupine kao što su Kurdi i ostali.

Unatoč autoritarnom režimu i velikim klasnim razlikama u Siriji, ona je do Arapskog proljeća bila relativno stabilna. U takvoj je atmosferi zajednička akcija CIA-e i Sirije stvorila je pogodno tlo za religijske, klasne i međuetničke sukobe. 2011. su u Damasku buknuli prosvjedi protiv predsjednika Bashara al-Assada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Grafiti na školskom zidu

Ipak, ono što je bio prvi uzrok sukoba, to su grafiti na zidu koji su pozivali na svrgavanje predsjednika Assada. Grafite su nacrtali 16-godišnji mladić Mohammad i njegovih pet prijatelja.

Izrazili su svoju ljutnju na strah i represiju u zemlji u kojoj žive.

'Nikad nismo rekli našim roditeljima za to jer smo znali da će ih to dovesti u nevolje', rekao je Mohammad koji je, piše Reuters, nešto kasnije pobjegao u Jordan.U noći 22. veljaće 2011., jedan je učenik na školskom zidu napisao na zid 'Nema predavanja, nema škole do kraja vladavine Bashara al-Asada'. Drugi je napisao 'Bashare, odlazi'.

'Ja sam počeo pisati 'Na tebi je red, Doktore', što je bio nadimak za predsjednika', priča Mohammed, i dodaje da je tada primijetio školske zaštitare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Nismo očekivali da će nas vidjeti', ispričali su mladići koji su onda pobjegli u Jordan uz pomoć drugih sirijskih pobunjenika.

Život u neizvjesnosti

Momci su pobjegli i od svojih obitelji kako ih ne bi uvalili u nevolje, a idućih je dana Mohammedovih pet prijatelja, od kojih su svi imali od 13 do 15 godina, uhićeno zajedno s desecima drugih mladih prosvjednika. U pritvoru su ih ispitivali i mučili, a prosvjedovati je tada počelo sve više Sirijaca, i to u nekoliko gradova diljem zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP, KARAM AL-MASRI

Mohammad je u izbjeglištvu rekao da živi u neizvjesnosti.

'Životi moje obitelji i prijatelja su se promijenili. Ja sam u Jordanu, ovdje brojim dane do Basharovog odlaska, a onda ću se vratiti kući', rekao je 2013. za Reuters.

U međuvremenu su se odnosi snaga u Siriji promijenili. Neko se vrijeme činilo da će Assad zasigurno biti poražen, no kad se 2014. u sve uključila i Islamska država, došlo je do novih podjela. No uključenjem Rusije u rat na strani režima, Assad ponovno dominira.

Image

Milijuni građana napustili su svoje domove, a milijuni su još beskućnici ili gladuju u Siriji. Cijele četvrti i gradovi su u ruševinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo