Kada su režimske snage zauzele istočni dio Alepa, označilo je to možda i zadnju fazu ovog sukoba, a vjerojatno pobjedu sirijskog predsjednika Bashara al-Assada nad pobunjeničkim skupinama.
Mnogi razlozi za strahote u Siriji
Jasno je da ne postoji samo jedan razlog ovom strašnom ratu koji se već godinama odvija u Siriji. S jedne strane, tu je autoritarni Assadov režim. On je nastavio krutu politiku svog oca, a zahtjevi za demokratskim izborima 2001. godine nisu se ostvarili.
Kada je Assad odbio sudjelovati u invaziji SAD-a na Irak, našao se na meti tadašnjeg američkog predsjednika Busha, a on je zatim, s ciljem destabilizacije Assadova režima počeo financirati različite opozicijske i pobunjeničke skupine kao što su Kurdi i ostali.
Unatoč autoritarnom režimu i velikim klasnim razlikama u Siriji, ona je do Arapskog proljeća bila relativno stabilna. U takvoj je atmosferi zajednička akcija CIA-e i Sirije stvorila je pogodno tlo za religijske, klasne i međuetničke sukobe. 2011. su u Damasku buknuli prosvjedi protiv predsjednika Bashara al-Assada.
Grafiti na školskom zidu
Ipak, ono što je bio prvi uzrok sukoba, to su grafiti na zidu koji su pozivali na svrgavanje predsjednika Assada. Grafite su nacrtali 16-godišnji mladić Mohammad i njegovih pet prijatelja.
Izrazili su svoju ljutnju na strah i represiju u zemlji u kojoj žive.
'Nikad nismo rekli našim roditeljima za to jer smo znali da će ih to dovesti u nevolje', rekao je Mohammad koji je, piše Reuters, nešto kasnije pobjegao u Jordan.U noći 22. veljaće 2011., jedan je učenik na školskom zidu napisao na zid 'Nema predavanja, nema škole do kraja vladavine Bashara al-Asada'. Drugi je napisao 'Bashare, odlazi'.
'Ja sam počeo pisati 'Na tebi je red, Doktore', što je bio nadimak za predsjednika', priča Mohammed, i dodaje da je tada primijetio školske zaštitare.
'Nismo očekivali da će nas vidjeti', ispričali su mladići koji su onda pobjegli u Jordan uz pomoć drugih sirijskih pobunjenika.
Život u neizvjesnosti
Momci su pobjegli i od svojih obitelji kako ih ne bi uvalili u nevolje, a idućih je dana Mohammedovih pet prijatelja, od kojih su svi imali od 13 do 15 godina, uhićeno zajedno s desecima drugih mladih prosvjednika. U pritvoru su ih ispitivali i mučili, a prosvjedovati je tada počelo sve više Sirijaca, i to u nekoliko gradova diljem zemlje.
Mohammad je u izbjeglištvu rekao da živi u neizvjesnosti.
'Životi moje obitelji i prijatelja su se promijenili. Ja sam u Jordanu, ovdje brojim dane do Basharovog odlaska, a onda ću se vratiti kući', rekao je 2013. za Reuters.
U međuvremenu su se odnosi snaga u Siriji promijenili. Neko se vrijeme činilo da će Assad zasigurno biti poražen, no kad se 2014. u sve uključila i Islamska država, došlo je do novih podjela. No uključenjem Rusije u rat na strani režima, Assad ponovno dominira.
Milijuni građana napustili su svoje domove, a milijuni su još beskućnici ili gladuju u Siriji. Cijele četvrti i gradovi su u ruševinama.