'OTVARANJE SADA NE DOLAZI U OBZIR': /

Ipak, infektolog iz Berlina je optimističan što se tiče nadolazećeg ljeta

Image
Foto: screenshot, N1

'U Europi su htjeli uštedjeti i gledali su koje je cjepivo najjeftinije, a to je velika pogreška koja nas skupo košta.

24.3.2021.
21:52
screenshot, N1
VOYO logo

Slovenski infektolog dr.sc. Andrej Trampuž iz bolnice Charite u Berlinu iznio je svoje viđenje razvoja epidemiološke situacije u Europi.

"Uspjeli smo u najvažnijem – cijepljenjem protiv koronavirusa znatno smo smanjili broj dnevno umrlih. Ovdje u Njemačkoj prije cijepljenja smo znali dnevno imati i do 1200 smrtnih slučajeva. Sada, kad smo u velikoj mjeri procijepili, barem prvim cijepljenjem, stariju populaciju, imamo dnevno između 200 i 300 umrlih", kazao je Trampuž za Slobodnu Dalmaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'NESTAO JE ENTUZIJAZAM': /

Plan cijepljenja opet je upitan: 'Ovako nećemo ni do ljeta cijepiti sve starije'; Javlja se i jedan novi problem

Image
'NESTAO JE ENTUZIJAZAM': /

Plan cijepljenja opet je upitan: 'Ovako nećemo ni do ljeta cijepiti sve starije'; Javlja se i jedan novi problem

Na intenzivnoj njezi sada su većinom mlađi

Istini za volju, dodaje, to su i dalje velike brojke, ali neusporedivo bolje nego prije cijepljenja. Inače, Njemačka je ovih dana dosegnula brojku od 17.000 novooboljelih u jednome danu.

"Stanje je sada takvo, a prije mjesec dana dnevno smo imali između 3000 i 5000 novooboljelih. Zbog porasta broja dnevno novooboljelih u Njemačkoj je uveden "uskrsni lockdown" kako ljudi ne bi mogli putovati. No, ako taj lockdown ne bude dao rezultata, bojim se da bismo za 20-ak dana mogli imati i do 30 tisuća dnevno novooboljelih", kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trampuž dodaje da su sada na odjelima intenzivne njege u Njemačkoj mahom mlađe osobe s teškim simptomima, u prosjeku 15-20 godina mlađe od onih koji su tamo bile prije početka cijepljenja. Strahuje i od pomisli što će biti ako Nijemci pohrle u svoje omiljeno odmaralište - španjolsku Mallorcu, gdje su se pojavili južnoafrički i brazilski soj koronavirusa.

"Ako se u Mallorci i dalje budu širili južnoafrički i brazilski soj, svi će Nijemci nakon povratka kući morati u 14-dnevnu karantenu", objašnjava.

'Za situaciju s cjepivom krivi su europski političari'

Trampuž je za Slobodnu Dalmaciju rekao da su najveći problem mutanti virusa koji se šire i 30 posto brže od od "originalnog" virusa. Stoga, kaže, epidemiološke mjere moraju biti 30 posto strože i otvaranje ne dolazi u obzir. Za lošu situaciju s cjepivom u Europi odgovornima smatra političare.

"EU je napravila veliku pogrešku i zbog toga sada mnogi ispaštaju. Europski političari morali su se ponijeti kao i političari u SAD-u, koji su naručili svako moguće cjepivo i nisu pitali za cijenu. U Europi su htjeli uštedjeti i gledali su koje je cjepivo najjeftinije, a to je velika pogreška koja nas skupo košta. U Europi nema ni jedne države koja je po postotku cijepljenja bolja od drugih, sve su jednako loše. Međutim, mislim da će ovaj problem biti brzo riješen jer su sve farmaceutske tvrtke povećale svoje proizvodne kapacitete i bit će sve više cjepiva. Isto tako, u svibnju, a možda i prije treba očekivati dolazak na tržište i cjepiva Curevac, koje se također pripravlja na platformi mRNK-a. Mislim da ćemo do ljeta dobro procijepiti europsko stanovništvo i da turistička sezona i neće biti tako loša", optimistično je, usprkos svemu, zaključio prof. dr. sc. Trampuž.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo