Cjepiva protiv koronavirusa donijela su milijarde dolara prihoda farmaceutskim divovima koji su ih prvi uspjeli proizvesti, piše IBTimes.
Njemačka tvrtka BioNTech, koja je zajedno s Pfizerom razvila mRNA cjepivo, jučer je podigla procjenu prihoda od cjepiva za 2021. godinu. Te dvije kompanije bile su prve koje su objavile pozitivne rezultate kliničkih testiranja cjepiva protiv korone prošle godine. Prvi su dobili i dozvolu regulatora u EU i SAD-u za prodaju cjepiva.
Pfizer na vrhu, ali oni ne prodaju samo cjepivo protiv korone
Pfizerovi prihodi su daleko premašili prihode konkurenata iz farmaceutske industrije. Prema objavljenim podacima imali su čak 10,8 milijardi dolara prihoda u prvoj polovici 2021. Povećali su i procjenu za cijelu godinu te očekuju da će im prihodi biti 33,5 milijardi dolara.
BioNTech je objavio da je u prvih šest mjeseci 2021. uprihodio 7,3 milijarde eura. Za razliku od svog partnera Pfizera, oni na tržištu imaju samo cjepivo protiv koronavirusa pa se po njihovim rezultatima može jasnije vidjeti koliki je to profitabilan posao trenutno. Na razini cijele godine, očekuju da će prihodi biti 15,9 milijardi eura, dok im je ranije procjena bila 9,8 milijardi eura.
Još je jedino američka Moderna uspjela, uz navedenu kombinaciju Pfizer/BioNTech, uspjela proizvesti mRNA cjepivo protiv korone. Kao i BioNTech, i Moderna na tržištu ima samo cjepivo protiv korone, a u prvoj polovici 2021. su prijavili prihod od 5,9 milijardi dolara, dok na razini cijele godine očekuju prihod od oko 20 milijardi dolara.
AstraZeneca i J&J s manjim prihodima
Britanska farmaceutska kompanija AstraZeneca i američka tvrtka Johnson & Johnson odobrenja za prodaju svojih cjepiva u EU dobili su nakon konkurencije. AstraZenecino cjepivo je bilo jako bitno u Velikoj Britaniji i njihovoj kampanji cijepljenja koja im je omogućila ponovno potpuno otvaranje ekonomije i ukidanje mjera. No, američki regulatori to cjepivo nisu odobrili.
Prednost cjepiva Johnson & Johnsona, koje proizvodi njihova belgijska "podružnica" Jansen, je u tome što se daje samo jedna doza, a ne kao kod drugih za koje je potrebna i druga. Niti AstraZeneca ni J&J ne koriste mRNA tehnologiju već proizvode tradicionalnija cjepiva. Njihova cjepiva su i jeftinija od onih Pfizera i Moderne, a to se vidi i na njihovim prihodima.
Prodaja cjepiva AstraZeneci je generirala prihod od 1,2 milijarde dolara u prvih šest mjeseci ove godine, dok je J&J imao 246 milijuna dolara prihoda, a u cijeloj godini očekuje da će to dostići 2,5 milijardi dolara.