Obavještajni podaci koje je Kina prikupila bili su uglavnom od elektroničkih signala, koji se mogu pokupiti iz sustava naoružanja ili uključuju komunikaciju osoblja baze, piše NBC News.
Prema dvojici visokih dužnosnika SAD-a i jednom bivšem visokom dužnosniku balon je dok je letio preko SAD-a uspio prikupiti obavještajne podatke s nekoliko osjetljivih američkih vojnih lokacija, unatoč naporima Joea Bidena da ga u tome spriječi.
Kina je mogla njime kontrolirati te je balon mogao slati prikupljene informacije u Peking, rekli su dužnosnici.
Podaci koje je Kina prikupila uglavnom su bili iz električnih signala iz sustava oružja ili su uključivali prikupljene podatke iz komunikacije osoblja.
Ministarstvo obrane reklo je da balon ima ograničenu dodatnu vrijednost za prikupljanje obavještajnih podataka od strane kineske vlade.
Kina je u više navrata rekla da je balon bio civilni zračni brod bez posade koji je slučajno zalutao i skrenuo s kursa te da je SAD pretjerano reagirao oborivši ga.
Nakon što je balon oboren u veljači, dužnosnici Bidenove administracije rekli su da je sposoban prikupljati obavještajne podatke o signalima.
Balon je imao mehanizam za samouništenje koji je Kina mogla aktivirati daljinski, ali dužnosnici su rekli da nije jasno je li se to dogodilo jer je mehanizam bio u kvaru ili zato što ga Kina nije odlučila aktivirati.
Balon je prvi put ušao u američki zračni prostor iznad Aljaske 28. siječnja, prema Bidenovoj administraciji, koja je rekla da ga je pratila njegovo kretanje.
U sljedeća četiri dana, balon je letio iznad Montane, zračne vojne baze Malmstrom, gdje SAD skladišti neke od svojih nuklearnih sredstava.
Mediji su 2. veljače izvijestili da kineski špijunski balon leti iznad SAD-a te da predsjednik Biden razmišlja o tome da ga obori, što je navelo njegovu administraciju da to i javno potvrdi te otkrije da se balon prati danima.
Nakon što je postojanje balona postalo javno, Kina je povećala njegovu brzinu. Dužnosnici smatraju da je to zbog toga kako bi ga što prije izvukla iz američkog zračnog prostora.
SAD je oborio balon 4. veljače u blizini obale Južne Karoline, a dužnosnici još uvijek analiziraju krhotine koje su izvučene.
U to je vrijeme američka vlada rekla da je čekala da obori balon dok ne bude iznad oceana kako bi izbjegla bilo kakvu štetu ili potencijalne žrtve na tlu.
Balon, koji je bio velik gotovo kao tri školska autobusa, imao je veliko polje krhotina koje američki dužnosnici nisu mogli kontrolirati dok je padao na zemlju.