Izjavio je to za tjednik Speigel Michael Steiner, sadašnji njemački veleposlanik u Indiji koji je 2001. godine, u vrijeme terorističkih napada na SAD, bio sajetnik tadašnjeg njemačkog kancelara Gerharda Schrödera.
Berlin odbio dati bezuvjetnu podršku SAD
"Papiri su bili napisani. Oni su zaista istraživali sve mogućnosti", kazao je Steiner, potvrđujući da je "u igri" bio i nuklearni napad.
Prema njegovim riječima, službeni Berlin bio je tada zabrinut da će Amerikanci, šokirani napadima na njihovom tlu u kojima je izgubljeno tri tisuće života, pretjerano reagirati.
On se, kaže, tada suprostavio Schröderovoj namjeri da dâ "bezuvjetnu podršku" Sjedinjenim Državama. Nakon što ga je uvjerio da nijedna zemlja ne bi trebala dobiti "bjanko ček" od Njemačke, tadašnji kancelar promijenio je mišljenje.
Prekretnica u posthladnoratovskom svijetu
Teroristički napadi na SAD 11. rujna 2001. godine bili su prekretnica u posthladnoratovskom svijetu, šaljući SAD u globalni rat protiv terorizma, prenosi portal Klix.ba.
Invazija na Afganistan i svrgavanje talibana s vlasti bili su najizravnija posljedica tih napada, a što je diljem svijeta bilo pozdravljeno kao ispravan potez.
Nitko, međutim, ne zna što bi se dogodilo i u kom bi smjeru išli međunarodni odnosi da je Washington tada doista odlučio upotrijebiti nuklearno oružje proitv Afganistana.
NAŠLI NOVE SNIMKE: Osama je najavio napad na Ameriku mjesecima prije 11. rujna