Odmjeravanje snaga između središnje vlade i katalonskih čelnika koji prijete proglašenjem neovisnosti, gurnulo je Španjolsku u najgoru krizu nakon povratka demokracije 1977.
'Izašli iz okvira prava i demokracije'
Felipe VI. koji se rijetko pojavljuje u javnosti, u oštrom je govoru na televiziji optužio katalonske čelnike da su izašli iz okvira "prava i demokracije" organizirajući referendum u nedjelju.
"Svojim neodgovornim ponašanjem mogu ugroziti stabilnost Katalonije i čitave Španjolske", rekao je kralj koji od nedjelje nije progovorio o krizi.
Pravna država mora osigurati "ustavni poredak u Kataloniji", dodao je u televizijskom govoru.
Kazao je kako je španjolska kruna snažno predana španjolskom ustavu i demokraciji te istaknuo svoju predanost kao kralj "jedinstvu i trajnosti Španjolske".
Prosvjednici: 'Van, okupacijske snage, ulice će uvijek biti naše!'
Ovaj kratak i rijetko oštar govor označio je završetak dana tijekom kojega su se u Kataloniji održali masovni prosvjedi. Glavni katalonski sindikati su pozvali na opći štrajk.
U prosvjedima su sudjelovale stotine tisuća ljudi, među kojima uglavnom studenti, vatrogasci i obični građani ogorčeni zbog toga što su nacionalna policija i civilna garda u nedjelju upotrijebile silu nad prosvjednicima.
Po podatcima mjesne policije, gotovo 700.000 ljudi prosvjedovalo je u povorkama u Barceloni a tijekom večeri su se formirale i druge povorke.
"Van, okupacijske snage!", "Ulice će uvijek biti naše!", izvikivali su prosvjednici policiji i civilnoj gardi koje je poslao Madrid.