Naime, članak 211 nječakog kaznenog zakona datira još iz 1941. kada ga je predložio Roland Freisler, ondašnji državni tajnik u ministarstvu pravosuđa. Sporni paragraf, oko kojeg se već desetljećima lome pravna koplja, odnosi se na ubojstvo, ali pritom više definira tip ubojice nego samo kazneno djelo.
Definira ubojicu, a ne ubojstvo
U tom se paragrafu ubojica definira kao osoba koja "ubije drugo ljudsko biće iz čiste krvoločnosti, da zadovolji seksualni apetit, iz pohlepe ili iz nekog drugog motiva".
Takva terminologija po kojoj se ubojica rađa kao takav, tipično je za nacističku ideologiju.
"Za razliku od ostalih dijelova Kaznenog zakona, paragraf koji se odnosi na ubojstvo ne opisuje samo djelo i što bi njime trebalo biti zaštićeno, a to je život. Umjesto toga, taj paragraf opisuje tip osobe koji bi mogao počiniti ubojstvo", ističe Pinar Gul, pravni stručnjak iz Hamburga specijaliziran za kazneno pravo.
Ministar najavio izmjenu zakona
Aktulani ministar pravosuđa Heiko Maas odlučio je riješiti ovaj viešdesetljetni prijepor pa je predložio izmjene kaznenog zakona i brisanje tragova nacizma u njemu, na čemu se već radi.
To je, na prvi pogled, trebalo biti dovoljno, no zapravo je razotkrilo mnogo više razdora, piše Global Post.
Središnje židovsko vijeće drži da je krajnje vrijeme da se iz njemačkih zakona i službeno ukloni nacistička terminologija.
"Formulacijama unešenima u naše zakone za vrijeme nacizma svakako ondje nije mjesto", kaže predsjednik tog vijeća Josef Schuster.
Usporedba s Hitlerovim autocestama
Ali ima i Nijemaca koji smatraju da pravna terminologija kojom se u kaznenom zakonu definira ubojstvo, unatoč svojim korijenima, nije toliko loša.
"Ovo je kao da netko traži da se unište autoceste koja su izgrađene u doba Hitlera. Naprotiv, mislim da su ljudi vrlo zadovoljni što se koriste tim autocestama", povlači usporedbu Henny Jahn, orguljaš iz Dortmunda.
Konzervativni njemački političari također upozoravaju da nema potrebe mijenjati definiciju ubojstva u ovom zakonu.
"Kada ovih dana vidim strašne dimenzije terorizma, mislim da imamo mnogo važnijih problema za riješiti", kazao je za Die Welt Wolfgang Strobl, zastupnik vladajućeg CDU-a u njemačkom parlamentu.
Godinama izaziva pravnu nesigurnost
Profesor prava na Sveučilištu u Heidelbergu, Dieter Dölling, ističe kako važeći zakon prisiljava suce da počinitelje ubojstava osuđuju na kazne doživotnog zatvora jer ispada da su ga počinili jer su krvoločni.
Neki suci ismijavaju taj zakon jer je neopravdano strog, smatra Dölling navodeći slučaj muškarca kojemu je obiteljski prijatelj silovao suprugu, a zatim ga javno ismijavao u gostionici. Ovaj ga je zatim ubio.
"Njemački Vrhovni sud odlučio je da je u tom slučaju doživotna kazna bila pretjerana jer je počinitelja žrtva prethodno ponizila pred drugima", kaže Dölling koji smatra da je reforma kaznenog zakona nužna kako bi se izbjegla pravna nesigurnost.