*Upozorenje: Tekst sadrži fotografije maloljetnika s nacističkim obilježjima.
Ljeto 2021., Lukas F. u okviru svoje terorističke obuke ušetao je u napuštenu vojarnu. Vitki dječak tamne kose imao je tada samo 16 godina, piše Welt.
Lokacija na kojoj se nalazila vojarna udaljena je nekih 45 minuta od centra Potsdama, grada jugozapadno od Berlina. Nekada je vojarnu koristio Wehrmacht, njemačka oružana snaga iz Drugog svjetskog rata, a kasnije su je koristili i Sovjeti.
Dvorištem odjekuje "grmljavina", vidi se snažan bljesak… Prvo eksplodira jedna bomba, zatim i druga.
A Lukas F. sve to snima mobitelom. Mjesecima prije toga osnovao je grupu za mlade neonaciste iz više zemalja koji vjeruju da vode "rasni rat". U njihovoj virtualnoj komunikaciji, Lukas F., zapravo pseudonim kojim štiti svoj identitet jer je maloljetan, opisuje svoju akciju kao "testiranje"…
On je dio mreže mladih iz cijelog svijeta, tinejdžera koji razmjenjuju ekstremno desničarske ideje, nacističku propagandu i videosnimke napada. Osim toga, jedni druge toliko potpaljuju da neki od njih počnu vjerovati kako je njihova obveza uzeti oružje - i boriti se protiv liberalizma.
Postoji mnogo ovakvih skupina, a povezane su u veliku međunarodnu mrežu koja se proteže od zapadne obale SAD-a, preko zapadne Europe pa sve do najudaljenijih kutaka baltičkih zemalja.
Takve skupine nazivaju se različitim imenima - inspiriranih propagandom "nacionalsocijalista". Najistaknutija među njima, kada je riječ o članstvu, sebe naziva "Feuerkrieg", odnosno Vatrena ratna divizija (FKD).
A spomenuti Lukas F. iz Potsdama, koji je danas 17-godišnjak, nije samo njen član već je osnovao i vlastitu skupinu, usko povezanu s mrežom, koju je nazvao "Totenwaffen", to jest "Oružje smrti".
Novinari Welta, Politica i Insidera više od godinu dana istraživali su djelovanje ove ekstremno desničarske terorističke mreže. Koristili su se lažnim identitetima, dobili pristup dvadesetak različitih grupa, razgovarali s njihovim članovima i sada su u posjedu skoro sto tisuća inkriminirajućih poruka - uključujući fotografije i videozapise.
Pritom su otkrili i popise mrtvih i one za "odstrel", prijetnje smrću političarima i novinarima, upute za izradu bombi te kako koristiti 3D printer - za proizvodnju dijelova oružja.
Tijekom istrage, urednički timovi uspjeli su identificirati neke članove grupa, a saznali su i pravo ime Lukasa F. koji se vješto skrivao na internetu tako što je često mijenjao pseudonim.
Školski izlet
U srednjoj školi, tvrdi osoblje, Lukas nije baš bio poznat po svojoj marljivosti. Ipak, jednom se dobrovoljno javio za jednu aktivnost - da bude vodič na školskoj izložbi. Izložba je bila o desničarskom ekstremizmu, a njegova je uloga bila razgovarati s posjetiteljima.
Već u toj, ranoj fazi, Lukas F. često je sjedio pred računalom i tako provodio svo svoje vrijeme. Na jednoj se platformi već tada okupljao sa sebi sličnim ljudima - koji su maltretirali homoseksualce i lezbijke.
A izgleda da je eskaliralo kad je Lukas imao 15 godina, kada je otišao na školski izlet u koncentracijski logor Sachsenhausen. Cilj takvih posjeta je, inače, poučiti djecu o nacističkim zločinima i opasnostima takvih ideologija.
No za Lukasa, taj je posjet bio prekretnica. Kad je došao kući promijenio je sliku radne površine na računalu u kukasti križ. Tvrdi da je prvi put postao svjestan svoje "mržnje" u dobi od 14 ili 15 godina. "Isprva nisam želio da stvarno ispadne da sam nacionalsocijalist. Ali sada se borim za ovo", kazao je.
Ideologija
Kako bi bilo jasnije što se događa u glavama mladih ljudi poput Lukasa, moramo se vratiti nekoliko godina unazad i to na drugu stranu Atlantika, u američku državu Colorado, u dom Jamesa Masona.
Mason se pridružio američkoj nacističkoj stranci kada je imao samo 14 godina. Dvije godine kasnije skovao je plan. Htio je ubiti svog ravnatelja, ali srećom, to se nije ostvarilo.
U grupama čiji je Lukas član, Masonova knjiga "Opsada" smatra se obveznim štivom. Mnogim mladim desnim ekstremistima važniji je i od Hitlerovog "Mein Kampfa."
U svojoj knjizi Mason poziva na građanski rat koji ne zahtijeva stvaranje masovnih organizacija. Samo su potrebni pojedinačni ubojice ili manje grupacije za izvođenje napada na infrastrukturu, političare ili pripadnike manjina, piše. To će, tvrdi, rezultirati kaosom i "pripremiti teren" za krajnje desnu revoluciju.
Mason i njegove ideje stekle su brojne sljedbenike proteklih nekoliko godina, a stručnjaci za ekstremizam njegove ideje nazivaju "militantnim akceleratorizmom". Thomas Haldenwang, predsjednik njemačkog Saveznog ureda za zaštitu ustava, rekao je novinarima da ovi pokreti uzimaju maha i u Njemačkoj.
"Posebno mladi, a neki od njih i maloljetni, postaju sljedbenici. Više nije neobično pronaći maloljetnike koji zagovaraju nasilje ili ga čak i sami planiraju", kazao je.
Popis ekstremističkih napada povezanih s ovom ideologijom raste iz godine u godinu, a napadi uključuju i masovnu pucnjavu u trgovačkom centru Olympia u Münchenu 2016. godine, kao i napad na sinagogu i prodavaonicu kebaba u Halleu 2019.
Napadači su u razgovorima u grupama prikazani kao heroji, a brojanje žrtava pretvorilo se u natjecanje - pri čemu je pobjednik onaj koji ubije najviše.
Tvornica oružja?
Ali vratimo se na Lukasa. Nekoliko mjeseci nakon posjeta Sachsenhausenu, u ljeti 2020. godine, odlučio je napustiti srednju školu u Potsdamu i započeo "naukovanje."
U studenom 2020. napravio je grupu na Telegram servisu i nazvao je "Totenwaffen". Članovi grupe su njegovi istomišljenici koje je upoznao na različitim platformama za igranje videoigara, a Lukas je bio vođa grupe - njen "Führer".
A zašto Telegram? Upravo iz razloga što se tamo ne suočavaju s ograničenjima koja imaju druge mreže - pa mogu objavljivati svašta.
Tako mogu dijeliti fotografije odsječenih glava i ostalih gadosti, a jedan dječak pod kodnim imenom Edward objavio je i fotografiju koja je prikazivala mitraljez MP40. To je, naime, oružje koje je koristio Hitlerov Wermacht.
A odgovor Lukasa na fotografiju? "Lijepo."
Prema digitalnim zapisima, Edwarda se može identificirati kao neonacista iz Rumunjske. Na kraju 2020. godine bio je tek 13-godišnjak. U komunikaciji se činilo da je on Lukasov najbolji prijatelj ili čak mlađi brat.
Dva dana nakon što je objavio fotografiju mitraljeza, postao je zaluđen oružjem. Jedino što mu je kroz misli prolazilo - kako nabaviti još? U grupi piše da želi 3D printer kako bi mogao printati oružje. Lukas mu predlaže neke modele koji bi mogli biti prikladni tom načinu izrade.
Nije to, naime, ništa čudno. U poruci objavljenoj u prosincu 2020. godine, Lukas F. jasno svima daje do znanja koliko je daleko on spreman ići: "Kladim se da ću jednom biti toliko ljut da ću postaviti bombu na sljedeće mjesto gdje će Jewgela održati svoj govor", napisao je.
Kasnije pojašnjava da se taj nadimak, "Jewgela" odnosi na Angelu Merkel, odnosno riječ je o antisemitskoj igri riječi njenim imenom.
"Vatreni ratnici"
Kako bismo mogli razumjeti koliko daleko ovakav slučaj može otići, treba samo pogledati slučaj iz 2018. godine, iz Estonije, gdje je mladić koji živi na otoku Saaremaa osnovao svoju grupu.
Nazvao ju je divizija Feuerkrieg i sam sebi dao nadimak "Zapovjednik". Imao je samo 11 godina.
Grupa je rasla, imala je članove diljem svijeta a članovi, uglavnom tinejdžeri i mladići, razgovarali su o fantazijama o ubojstvima. Dokazano je da Feuerkrieg divizija stoji iza dugog popisa planiranih pokušaja napada diljem svijeta:
- SAD, 2019. - Conor Climo, 23 godine, uhićen u Las Vegasu zbog planiranja napada na sinagogu i gay bar. Osuđen na dvije godine zatvora.
- SAD, 2019. - Jarett William Smith, uhićen zbog planiranja napada na medijsku kuću. Osuđen na 30 mjeseci zatvora.
- UK, 2019. - Paul Dunleavy, 16 godina, pokušao nabaviti pištolj, planirao terorističke napade. Osuđen na pet godina i šest mjeseci zatvora.
- Litva, 2019. - Gediminas Berzinskas, 20 godina, uhićen u Vilniusu nakon što je pokušao raznijeti poslovnu zgradu. Osuđen na dvije godine i četiri mjeseca zatvora.
- UK, 2019. - Luke Hunter, 21 godina, poticao terorističke napade. Osuđen na četiri godine i dva mjeseca zatvora.
- Njemačka, 2020. - Fabian D., 22 godine, pokušao napraviti pušku. Osuđen na dvije godine zatvora.
A indikativno, svi ti mladići bili su pripadnici divizije Feuerkrieg, koju su sigurnosne snage diljem svijeta klasificirale kao stvarnu, ozbiljnu prijetnju.
Divizija Feuerkrieg glavni je izvor Lukasove inspiracije. Često je spominje u grupi Totenwaffen. U ožujku 2021., na primjer, piše kako grupi treba vlastiti logo i da bi se trebao temeljiti na onom kakav je imala divizija - na nekoj vrsti lubanje.
Neravnopravna borba
Za državne vlasti, ovo je sve samo ne ravnopravna borba. Kako jedne grupe nestaju, druge se pojavljuju. Imena grupa, kao i pseudonimi se mijenjaju, a veze između članova grupa nisu proizvod organizacije - već samo zajedničke ideologije.
Snaga te mreže leži u tome da grupa nije fiksna, već se radi o skupu pojedinaca koji se mogu nalaziti bilo gdje u svijetu. Sve što im treba je računalo ili mobitel i spavaća soba. A sve što im je zajedničko je njihova ideologija i mržnja - prema Židovima, političarima, novinarima…
Prema Europolu, upravo to odmicanje od jasne hijerarhije prema labavoj skupini pojedinaca čini kazneno gonjenje kriminalaca teškim. "U ovim složenim situacijama moramo se baviti pojedincima, budući da samo jedna ili dvije osobe, a koje djeluju na vlastitu inicijativu, mogu predstavljati ozbiljnu prijetnju", kazali su.
Miro Dittrich, stručnjak za ekstremno desničarski terorizam, kaže kako su trebale godine da vlasti počnu ozbiljno shvaćati digitalni prostor, te da čak i sada postoje nedostatci u provedbi zakona. Upravo je to omogućilo terorističkoj supkulturi da se ondje neometano razvija - a do te supkulture lako dolaze i maloljetnici. "Mladi se danas počinju radikalizirati mnogo ranije", kaže i dodaje kako su u dobi od 14 ili 15 godina već došli do kraja "spirale mržnje".
Također, u demokracijama postoji i pitanje kaznene odgovornosti u određenoj dobi - estonske vlasti nisu mogle kazneno goniti mladog "Zapovjednika" divizije Feuerkrieg jer je imao samo 13 godina.
Eskalacija
Lukas F., 5:45 ujutro, 8. svibnja 2021. piše u svojoj grupi kako je upravo izašao "u patrolu". S članovima grupe dijeli fotografije propagandnih plakata Totenwaffena koje je lijepio po gradu.
Dio tih plakata na sebi je imao popis imena - židovskih aktivista koji se zalažu za prava transrodnih osoba. Iznad popisa su riječi: "Smrt za:".
Jedan je zalijepio ispred svoje stare škole. Idućeg jutra, kada je osoblje vidjelo plakat, odmah je pozvalo policiju. U tom trenutku policija je počela sastavljati dosje o skupini Totenwaffen, ali čini se kako se u ovoj fazi još nije ni sumnjalo da je Lukas F. bio onaj koji je sve to organizirao.
Samo nepuna dva tjedna kasnije, Lukasu je u obiteljski dom u Potsdamu isporučena veća količina kemikalija - kilogram sumpora, 250 grama magnezija u prahu… Sve kupljeno na internetskoj trgovini za manje od 60 eura. To su kemikalije koje će Lukas koristiti za izradu bombi koje će kasnije testirati u napuštenoj vojarni.
Nakon toga, Lukas je počeo ozbiljno razmišljati o nabavci vatrenog oružja. Trgovac oružjem poslao mu je fotografije dva pištolja, a on ih je objavio u grupi i pitao: "Prvi ili drugi?" "Ako uzmeš prvi, uzmi i rezervne spremnike", odgovara Edward.
Spora istraga
Ljeto. 2021. Policija Brandenburga dobiva dojavu, a ubrzo nakon toga policajci su počeli pretresati Lukasovu kuću. Oduzeli su mu laptop i mobitel, kao i nacističku zastavu i kemikalije očito preostale od eksperimentalne izrade bombe. Policajci odvode Lukasa F. u policijsku postaju, ispitaju ga i - puštaju.
Ali zapljena uređaja znači da Lukas više ne može pristupiti svojim grupama. Edward ga mijenja na mjestu šefa, no u jesen 2021. nestaje i on. A za njim i ostatak grupe. Po raznim ekstremno desničarskim forumima počele su kružiti glasine da mu je jednostavno majka uzela telefon.
Za to vrijeme, policijska se istraga već mjesecima razvlači. U vrijeme kada su novinari istraživali ovu temu policija još nije imala nikakve dokaze s mjesta gdje je Lukas postavljao bombe.
A jedna od bombi razbila je betonsku bazu u komade - koji su još uvijek tamo i mogu poslužiti kao dokaz. Ni školu, u kojoj je Lukas zalijepio plakat, nitko nije upozorio na potencijalnu opasnost - iako je iz desničarske scene isplivalo još nekoliko napadača.
Novinari koji su istraživali ovu temu kontaktirali su i vlasti uključene u istragu, no oni odbijaju odgovarati na pitanja. "Pravo tiska na informaciju ograničeno je interesima osoba o kojima je riječ, koji imaju prednost i imaju pravo na zaštitu", napisao je lokalni državni odvjetnik.
Ali tu priča ne staje…
Prije svega nekoliko mjeseci, u ožujku 2022. isti su novinari kontaktirali Lukasa. On piše da nikako ne želi sastanak "licem u lice", ali da mu mogu poslati svoja pitanja u poruci.
Povuci, potegni… Prvo cijeli dan, zatim nekoliko tjedana. Bilo je to mnogo poruka. Govori kako je u početku surađivao s policijom kada su mu pretraživali kuću te da im je "nažalost" dao sve svoje lozinke. "Jer je majka vršila pritisak na mene", dodaje. Ali, sada barem zna kako "se sakriti od Vlade", napisao je.
Državno tužiteljstvo u Brandenburgu tada ga još uvijek istražuje, no ne poduzima ništa. Po njihovom mišljenju - on ne predstavlja neposrednu prijetnju. Iako u svojim porukama novinarima piše: "Bio sam spreman učiniti puno…"
"Koliko?", pitali su novinari. Nije imao komentar na to pitanje. "Jesi li se od tada promijenio?" Ni na to pitanje nije želio odgovoriti. Piše kako bi se mogao okušati u legalnom aktivizmu, možda učlaniti u stranku… No, što ako bude optužen? "Onda sam s****n", napisao je.
Nedavno je došlo do pomaka u radu međunarodnih istražnih tijela. Malo prije Uskrsa 2022. u Danskoj je uhićen 15-godišnjak, optužen da je bio pripadnik divizije Feuerkrieg.
Otprilike u isto vrijeme, nekoliko ključnih igrača grupacije je nestalo, a propagandni kanali su utihnuli. Od tada je nešto manje aktivnosti u mnogim grupama. Članovi smatraju da je nekoliko njihovih "suboraca" uhićeno u isto vrijeme - u SAD-u, Nizozemskoj…
No, nove grupe odavno su otvorene.
Susret s Lukasom
Krajem svibnja novinari su pozvonili na vrata stana na osmom katu stambene zgrade u centru Potsdama. Vrata je otvorila majka Lukasa F., sitna žena koja se puno smiješi, no malo govori. Njegov otac pitao je - tko su ovi ljudi, što traže i zašto su došli nenajavljeni?
Novinari kažu kako za policijsku potragu znaju iz grupa i da žele razgovarati s Lukasom. Trenutak kasnije Lukas F. pojavljuje se na vratima. Sada ima 17 godina. Jako je mršav. Gleda u pod, tamna kosa spušta mu se do očiju.
"Ne zanima me", rekao je i zalupio vratima. Nakon toga šalje poruku novinarima, govoreći im da se više nikada ne vraćaju.
Njegovi roditelji ne govore ništa, a kasnije i odbijaju poziv na sastanak. Ipak, na nekoliko pitanja odgovaraju SMS-om. Lukasov otac tvrdi u porukama kako je njegov sin žrtva puberteta i okolnosti.
"Nikad nikome nije naudio", kaže. Majka je šokirana, užasnuta i ne razumije kako se uopće sve ovo dogodilo.
Nekoliko članova obitelji svjedočilo je kako je ranije toga dana došlo do svađe i da je otac bacio Lukasovu nacističku literaturu, uključujući i "Mein Kampf" - rekavši da ga to čini glupim.
Početkom lipnja ove godine, vlasti Brandenburga poduzimaju akciju. Specijalna jedinica policije uhitila je Lukasa u stanu njegovih roditelja.
Sada je u zatvoru i klasificira se kao "opasan". Netko tko predstavlja stvarnu prijetnju javnosti. Dužnosnici čitav slučaj još uvijek istražuju. Smatraju da je pripremao "ozbiljan čin nasilja protiv države" - teroristički napad.
Ubrzo nakon toga, novinari pišu Lukasu F. u zatvoru, nudeći mu još jednu priliku za komentar. Njihovo pismo ostaje bez odgovora.
Posljednjih mjeseci u Brandenburgu se formirala se nova grupa ultradesničarskih tinejdžera. Njihova baza je napuštena kuća. Pozdravljaju se tako da prste desne ruke oblikuju u slovo L i uzvikuju "Free L" - Sloboda za Lukasa.
**Ova je istraga rezultat novinarske suradnje Politica, Insidera i Welt am Sonntaga, koji zajedno rade kao Axel Springer Investigations.
***Novinari su koristili lažne identitete kako bi se infiltrirali u grupe. Razgovarali su sa stručnjacima za terorizam, obavještajnim službama, vlastima, vodećim figurama u grupama i njihovim obiteljima.