Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan izjavio je u ponedjeljak da želi produbiti odnose s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, tijekom njegova drugog posjeta Budimpešti u posljednja četiri mjeseca.
Mađarska i Turska su jedine članice NATO-a koje nisu ratificirale pristupanje Švedske Sjevernoatlantskom savezu.
Mađarski parlament još nije glasao za švedski zahtjev, pridružujući se Turskoj koja već dugo blokira članstvo te zemlje i zadržava postupak iako je Erdogan u lipnju povukao svoj veto.
Na konferenciji za novinare nakon sastanka, dvojica čelnika nisu komentirala to pitanje, no mađarska predsjednica Katalin Novak, koja se također susrela s Erdoganom, potvrdila je da se razgovaralo o proširenju NATO-a.
Povod Erdoganova posjeta je bila stota obljetnica uspostave diplomatskih odnosa dviju zemalja.
Razmijena poklona
"Želimo još jače odnose u obrani i energiji, područjima u kojima već plodonosno surađujemo", rekao je Erdogan i dodao da je cilj povećati robnu razmjenu s četiri na šest milijardi dolara.
Erdogan je uz vojne počesti dočekan na Trgu Heroja u Budimpešti odakle se uputio na sastanak s Novak i s Orbanom.
Orban je Erdoganu poklonio noniusa, konja mađarske pasmine, iako je turski čelnik 2003. pao s konja. "Poklon jedne konjaničke nacije drugoj", napisao je Orban na Facebooku.
Od Erdogana je na pokIon dobio električni automobil proizveden u Turskoj i fotografiju objavio na društvenoj mreži X. "Najbolji posao koji sam ikada sklopio. Za jednu konjsku snagu dobio sam 435. Dobrodošli predsjedniče Erdogan", napisao je Orban.
POGLEDAJTE VIDEO: Kao superheroji spuštali s krova do bolničkih soba s vrećama punim darovima: 'Drago nam je kad se djeca vesele, win-win situacija'
Tijekom konferencije za novinare, Orban je rekao da "traži saveznike s kojima može pobijediti". "Imamo veliki plan da Turci i Mađari zajedno budu pobjednici u 21. stoljeću", izjavio je.
Dvojica čelnika potpisala su deklaraciju o podizanju odnosa na razinu "strateškog partnerstva" koje je Orban opisao kao "izraz najbliže, prijateljske, bratske i političke suradnje".
Mađarska proteklih godina vodi politiku otvaranja prema istoku, ne samo prema Rusiji nego i prema Kini te srednjoazijskim državama.
Jedina je članica EU-a koja održava bliske odnose s Rusijom od početka rata u Ukrajini u veljači 2022.