U Sjedinjenim Državama djeca mogu piti voćne sokove koji sadrže Crvenu Boju br. 40 kao i jesti makarone sa sirom obojane Žutom Bojom br. 5 i br. 6. bez ikakvih problema, dok u Europi proizvodi koji sadrže te boje moraju imati oznake upozorenja na potencijalnu opasnost koju boje imaju po dječje ponašanje.
Atrazine, najčešće korišćen herbicid u SAD-u je zabranjen u Europi 2003. zbog zabrinutosti o raširenosti tog zagađivaća voda. Američki farmeri često koriste i pesticide za koje Europska Komisija kaže da predstavljaju 'visoke akutne rizike' za pčele te ih je stavila pod dvogodišnji moratorij.
Glavni razlog strožeg pristupa korištenju toksičnih kemikalija u Europi u odnosu na Sjedinjene Države je takozvani princip predostrožnosti.
Taj princip, po riječima Europske Komisije, 'cilja na osiguranje višeg stupnja zaštite okoliša putem preventivnog' donošenja odluka. Drugim riječima, kada postoji značajan, kredibilan dokaz o opasnosti za ljudsko zdravlje ili okoliš, trebaju se provesti zaštitne mjere unatoč tome što štetnost još nije u potpunosti znanstveno dokazana.
Nasuprot tome, Sjedinjene Države postavljaju vrlo visoke standarde dokazivanja štetnosti prije nego što se krene s bilo kakvim regilatornim mjerama.
Kao rezultat toga ista studija o štetnosti često dovodi od različitih rezultata na različitim stranama Atlantika.
Ipak, sve se više i u državama sa 'slobodnijim' pristupom korištenja štetnih tvari koriste manje štetni proizvodi. To je zato što je jednostavno preskupo proizvoditi dvije različite vrste istog proizvoda, pa se i u državama gdje određene štetne kemikalije nisu zakonski regulirane počinju prodavati isključivo proizvodi bez njih.
Tako je 3. lipnja Panera Bread najavio da će do kraja 2016. hrana u svih njezinih 1600 pekara-kafića biti bez umjetnih aditiva. Brojne druge američke kompanije, kao što su Nike, Apple ili HP, izbacuju iz svojih proizvoda kemikalije koje američka vlada uopće ne regulira.