Virus koji u ljudi izaziva Bliskoistocni respiratorni sindrom (MERS) prijavljen je na vise od pet stotina pacijenata samo u Saudijskoj Arabiji, a rasirio se diljem te regije, a ima i sporadicnih slucajeva i u Europi, Aziji i Sjedinjenih Drzava. Stopa smrtnosti je oko 30 posto.
Medunarodni hitan slucaj
Strucnjaci u WHO-u u Zenevi razgovarali su o tome je li nedavni porast broja slucajeva otkriven u Saudijskoj Arabiji, zajedno sa sporadicnim medunarodnim sirenjem, doveo do toga da tu infekciju treba klasificirati kao medunarodni hitan slucaj.
Globalni zdravstveni propisi definiraju takav hitan slucaj kao izvanredan dogadaj koji predstavlja rizik drugim clanicama WHO-a medunarodnim sirenjem bolesti, a koji moze zahtijevati koordiniranu medunarodnu reakciju.
U priopcenju izdanom u utorak navecer WHO je objavio kako su razgovori strucnjaka nastavljeni i duze nego sto je planirano, te da pomocnik glavnoga direktora za zdravstvenu sigurnost Keiji Fukuda planira u srijedu odrzati konferenciju za novinare i objaviti zakljucke sastanka.
Americkog predsjednika Baracka Obamu savjetnici su informirali o dva potvrdena slucaja smrtonosnog virusa MERS-a, rekao je u utorak glasnogovornik Bijele kuce Jay Carney.
"Predsjednik je detaljno informiran o tome", rekao je Carney novinarima. "CDC (Americki centar za kontrolu i prevenciju bolesti) tu situaciju ozbiljno promatra i blisko suraduje s lokalnim zdravstvenim vlastima", dodao je Carney.
U Kini ubio 800 ljudi
MERS izaziva kasalj, vrucicu i katkad smrtonosnu upalu pluca, a spada u red koronavirusa iz iste obitelji kao SARS koji je otkako se 2002. pojavio u Kini ubio oko osam stotina ljudi.