IPAK IZBJEGAVA IMUNITET? /

Znanstvenik u decimalu izračunao koliko se brzo omikron rasprostranjuje: Delta je za njega mala beba...

Image
Foto: Shutterstock

Prema istraživanju japanskog znanstvenika Hiroshija Nishiure omikron se širi 4,2 puta lakše od delta soja

9.12.2021.
22:54
Shutterstock
VOYO logo

Omikron soj se 4,2 puta lakše prenosi od delta varijante, potvrdila je studija Hiroshija Nishiure profesora zdravstvenih i okolišnih znanosti sa Sveučilišta Kyoto i savjetnika ministarstva zdravstva.

Nishiura je specijalist za matematičko modeliranje zaraznih bolesti pa je iskoristio podatke o genomu virusa kod zaraženih Južnoafrikanaca iz pokrajine Gauteng, koji su bili dostupni do 26. studenog, odnosno dana kad je Svjetska zdravstvena organizacija imenovala omikron soj i proglasila ga visokorizičnim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DONOSI KRAJ ILI KOMPLICIRA PANDEMIJU? /

Na početku je izazvao paniku, a sada još uvijek strepimo: Ovo su ključne stvari koje znamo o omikronu

Image
DONOSI KRAJ ILI KOMPLICIRA PANDEMIJU? /

Na početku je izazvao paniku, a sada još uvijek strepimo: Ovo su ključne stvari koje znamo o omikronu

"Omikron soj se više prenosi i izbjegava imunitet izgrađen prirodnim putem i putem cjepiva", zaključio je Nishiura u svojem istraživanju, koje je u srijedu predstavljeno na sastanku savjetodavnog odbora japanskog ministarstva zdravstva.

Potaknut optimizam

U svijetu raste zabrinutost da bi omikron mogao izazvati još veće poteškoće od delta soja. WHO upozorava da bi mogao potaknuti nove valove zaraze "s teškim posljedicama". No, u Južnoafričkoj Republici, pojava omikrona nije izazvala opterećenje u zdravstvenom sustavu, piše Bloomberg. To je potaknulo optimizam da bi ovaj soj mogao uzrokovati samo blage simptome, nalik gripi. uz to, Pfizer i BioNTech su obznanili da bi dodatna doza njihova cjepiva mogla ojačati zaštitu od omikrona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako Nishiurina studija nije recenzirana, niti igdje objavljena, vrijedi spomenuti da je koristio metodologiju kojom je pevidio dominaciju delta soja uoči Olimpijskih igara u Tokiju. Ta je studija objavljena u časopisu Eurosurveillance.

Praćenje budućih trendova

Stotine znanstvenika se trudi što prije razumjeti omikron soj, jer je on najraznovrsniji dosad. Broj slučajeva zaraze u Južnoafričkoj Republici se naglo povećao na gotovo 20.000 dnevno, otkako je otkriven omikron soj. Dotad je broj slučajeva bio nizak, unatoč samo 26 posto procijepljenog stanovništva.

"Stopa cijepljenja bila je manja od 30 posto i mnogi su ljudi vjerojatno prirodno zaraženi. Moramo obratiti veliku pozornost na buduće trendove kako bismo vidjeli hoće li se ista stvar dogoditi u zemljama u kojima se mRNA cjepiva koriste velikom brzinom", zaključio je Nishiura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo