UHIĆENA TRI HRVATA /

Na granici sa Srbijom zaustavili vozilo s radioaktivnim materijalom: Glavu gromobrana prenosili u prtljažniku

Image
Foto: Davor Javorović/Pixsell

Postavljeni senzori na graničnom prijelazu Bezdan prijavili su prisutstvo radioaktivnih materijala. Senzori su se oglasili upozoravajući na visoku razinu zračenja i prisustvo „ozbiljne količine” radioaktivnog materijala u putničkom vozilu koje je čekalo na izlazak iz Srbije

7.3.2023.
9:41
Davor Javorović/Pixsell
VOYO logo

U subotu je na graničnom prijelazu između Srbije i Hrvatske, područje grada Sombora kako saznaje SOinfo.org, detektiran opasan nivo radijacije u putničkom vozilu.

Postavljeni senzori na graničnom prijelazu prijavili su prisutstvo radioaktivnih materijala. Prema neslužbenim informacijama, senzori su se oglasili upozoravajući na visoku razinu zračenja i prisustvo „ozbiljne količine” radioaktivnog materijala u putničkom vozilu koje je čekalo na izlazak iz Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vozač i dva suputnika, svi hrvatski državljani odmah su uhićeni. SOinfo.org je obavješten da je na granični prijelaz, po prijavi incidenta, stigla „dežurna ekipa iz Vinče” koja je potvrdila prisustvo radioaktivnih elemenata u vozilu.

Uočen veliki nivo zračenja

Također, detektiran je i ozbiljan nivo zračenja u pograničnoj zoni. Neslužbeno, službenicima carine i policije, iz subotnje smjene, naređeno je da se riješe radnih uniformi i da se odazovu provjerama zdravstvenog stanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U blizini graničnog prijelaza Bezdan vozilo i radiaktivni materijali bili su 24 sata locirani.

Image
svilaj /

Novi granični prijelaz između Hrvatske i BiH do sad prešlo 700 putnika

Image
svilaj /

Novi granični prijelaz između Hrvatske i BiH do sad prešlo 700 putnika

Kurir navodi da se radi o glavi gromobrana koja je nađena u rezervnom kotaču u prtljažniku automobila državljanina Hrvatske L.M.(49) te da je pronađena na graničnom prijelazu Bezdan.

Prije rata 430 radioaktivnih gromobrana

U Hrvatskoj prije rata bilo je postavljeno 430 radioaktivnih gromobrana. Ovakve je gromobrane potrebno ukloniti i ekološki zbrinuti, a Hrvatska je odustala od ovoga, potencijalno opasnog načina zaštite od groma. Sam gromobran nije opasan dok stoji okomito, ali kad se nagne prema dolje ili padne, ionizirajuće zračenje se proteže 300 metara u smjeru u kojem je okrenut.

Ionizirajuće polje radioaktivnog gromobrana prostire se u promjeru od 300 metara iznad gromobrana, a kako ima oblik stošca okrenutog nagore, ne djeluje na prizemne slojeve. Međutim ako gromobran padne s krova ili sa stupa na zemlju, zračenje se u njegovoj blizini širi horizontalno pa se tada u polju zračenja mogu naći i ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo