Pobjedu radikalne stranke Syriza na izborima u Grčkoj svjetski mediji su prozvali povijesnom, budući da je to prva stranka u Europi koja je osvojila vlast, a u svom programu se protivi mjerama štednje.
Nakon izborne pobjede, predsjednik stranke Alexis Tsipras izjavio je kako je ovo bio "posljednji korak grčkog naroda prema povratku socijalnoj koheziji i dostojanstvu".
Nema budućnosti u štednji
"Europska budućnost nije budućnost štednje nego budućnost demokracije, solidarnosti i suradnje", rekao je 40-godišnji Tsipras, koji će biti najmlađi premijer Grčke u posljednjih 150 godina.
"Nada dolazi, strah bježi", rekao je predsjednik španjolske stranke Podemos Pablo Iglesias pred svojim stranačkim tijelom u nedjelju.
Bivši premijer George Papandreou apelirao je na Syrizu da bez obzira na izborni rezultat traži nacionalni konsenzus.
"Nijedna stranka, čak ni s većinom, ne može se sama nositi s trenutnom situacijom", rekao je te predložio svoju stranku Kinima za dodatak novoj vladi.
Predsjednik Bundesbanke Jens Weidmann pozvao je Grčku da se drži sporazuma i naveo administraciju, javne financije i ekonomiju kao tri glavne točke oko kojih treba nastaviti reformu.
Predsjednik njemačkih euroskeptika Alternativa za Njemačku Bernd Lucke izjavio je kako Grčka treba napustiti eurozinu, što je pak predsjedavajući CDU-a u Europskom parlamentu Herbert Reul ocijenio nezamislivim.
Bivši švedski premijer Carl Bildt napisao je na svom Twitter profilu kako je "Syriza pobijedila na izborima obećajući da će porezni obveznici iz drugih europskih zemalja još više platiti. Prilično drsko".
MMF je upozorio Grčku da će, ako ne plati dugove, snositi posljedice.