A odakle im? U zemlji poput Francuske u kojoj nije lako doći do dozvole za držanje oružja, a gotovo je nemoguće legalno nabaviti automatsku jurišnu pušku, odakle teroristima obilje takvog oružja? I to ne samo u napadima u petak, teroristi su bili dobro naoružani i tijekom siječanjskih napada na Charlie Hebdo. Odgovor je, nažalost, s Balkana i iz drugih zemalja istočne Europe.
VELIKA POLICIJSKA AKCIJA: Ugledni Hrvati uhićeni s bandom koja šverca oružje u Italiju
Šest milijuna komada oružja
Ratovi na Balkanu tijekom 1990-ih ostavili su za sobom, kao što vrlo dobro znamo, veliku količinu oružja sakrivenog u podrumima i na tavanima, ali i skrivena skladišta koja sada pronalaze svoje kupce na zapadu. Prema jednoj studiji koju je napravila švicarska organizacija Small Arms Survey, na Balkanu je nakon ratova ostalo čak šest milijuna komada oružja. Drugi izvor ilegalnog naoružanja je Rusija, piše The Daily Beast.
Francuska i Europska unija dobro znaju za taj problem, no ne mogu ga riješiti. Francuska svake godine zapljenjuje sve više i više oružja, no svejedno se na ilegalnom tržištu kalašnjikov ili raketni bacač može dobiti za 300 do 700 eura, što znači da uličnim bandama, kriminalcima i teroristima nije nikakav problem domoći se oružja.
Europol je izvijestio da je 2014. godine u Slovačkoj je na granici zaustavljen kamion s "većom količinom oružja i bombi". Kamion je bio na putu za Švedsku iz Bosne i Hercegovine.
S druge strane, čak i kada švercerima ponestane oružja na Balkanu, teško da će se dotok oružja zaustaviti - Rusija je u svojoj vojsci zamijenila stare kalašnjikove, koji su uskladišteni i pitanje koliko se na njih pazi.