"Zemljin dan prebačaja" označava datum na koji čovječanstvo iskoristi sve što se može regenerirati u jednoj godini. Ove godine taj datum pada upravo danas, 8. kolovoza, što je najranije dosad zabilježeno u povijesti ovog mjerenja.
Taj datum određuje međunarodni think-tank Global Footprint Network, koji mjeri potrošnju resursa u svijetu u odnosu na sposobnost ekosustava da se potom obnovi.
Najveći problem: staklenički plinovi
Organizacija koristi podatke UN-a o tisućama gospodarskih sektora, uključujući energetiku, transport, ribarstvo i šumarstvo, te izračunava koliko je dana u godini Zemlja sposobna osigurati resurse za čovječanstvo.
Po GFN-u, emisije stakleničkih plinova najveći su i najbrže rastući faktor koji utječe na okoliš te čine 60 posto ukupnog ekološkog otiska čovječanstva. "Naš ekološki dug i dalje raste", rekao je za AFP Pascal Canfin, šef francuske sekcije WWF-a.
Nagli rast u 70-im godinama
"Od ponedjeljka, 8. kolovoza, mi ćemo živjeti na kredit, jer smo u osam mjeseci potrošili prirodni kapital koji naš planet može obnoviti u godinu dana", dodao je on.
Godine 1993. Zemljin dan prebačaja pao je na 21. listopada, godine 2003. bio je 22. rujna, a lani 13. kolovoza. U 60-im godinama prošlog stoljeća ljudi su koristili samo oko tri četvrtine Zemljinih godišnje obnovljivih resursa. Nagli rast uslijedio je 70-ih godina, kada je došlo do ekonomskog i populacijskog buma.