Ovo obećanje iznio je u izjavi što ju je ispred Bijele kuće dao nakon sastanka s predsjednikom Donaldom Trumpom, potpredsjednikom Mikeom Penceom i savjetnicima za nacionalnu sigurnost.
Trump tražio informacije od savjetnika
Mattis je rekao kako je Trump želio da ga informiraju o svim mogućim vojnim opcijama kojima bi se moglo odgovoriti na sjevernokorejsku nuklearnu prijednju, prenosi CNN.
'Svaka prijetnja SAD-u ili njegovim teritorijima, uključujući i Guam, ili pak nakom od naših saveznika naići će na snažan oružani odgovor, koji će biti i učinkovit i nadmoćan', dodao je Mattis pozivajući sjevernokorejskog vođu Kim Jong Un-a ne zaboravi jedinstven stav Vijeća sigurnosti UN-a protiv nuklearnog programa Sjeverne Koreje. Ministar obrane pri tome je još jednom istaknuo snagu američke vojske.
Prekid trgovinskih odnosa
'Nije nam cilj potpuno uništiti niti jednu zemlju, pogotovo ne Sjevernu Koreju, no, kao što sam rekao, imamo brojne mogućnosti da to učinimo', rekao je Mattis.
Američki predsjednik Donald Trump upozorio je u nedjelju da SAD razmišljaju o prekidu trgovinskih odnosa sa svim zemljama koje posluju sa Sjevernom Korejom što bi bio jedan od način borbe protiv nuklearnih prijetnji Pjongjanga.
Ukoliko do toga dođe to bi značilo da će SAD prekinuti trgovinsku razmjenu s Kinom, koja, iako je podržala ekonomske sankcije protiv Sjeverne Koreje i dalje ostaje glavni ekonomski partner te zemlje.
Trump je ranije tijekom dana potvrdio kako nije odbacio mogućnost napada na Sjevernu Koreju kao odgovor na njihov nuklearni test što ga je okarakterizirao ‘vrlo neprijateljskim i opasnim za SAD’. Na izravno pitanje planira li napasti tu zemlju odgovorio je: 'Vidjet ćemo'.
Hitan sastanak Vijeća sigurnosti UN-a
Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda također će se hitno sastati u ponedjeljak kako bi razgovaralo o odgovoru na novi nuklearni pokus Sjeverne Koreje proveden u nedjelju.
Sjedinjene Države, Velika Britanija, Francuska, Japan i Južna Koreja su tražili održavanje sastanka u 10 sati po lokalnom vremenu, objavilo je američko veleposlanstvo pri UN-u.
Sjeverna Koreja je izvela šesti i najjači nuklearni pokus u nedjelju, prekršivši UN-ove rezolucije, detoniranjem, kako tvrdi, hidrogenske bombe koja se može montirati na raketu dugog dometa.
Sjeverna Koreja je od 2006. godine pod sankcijama Ujedinjenih naroda zbog svojih balističkih raketnih i nuklearnih programa. Kina i Rusija drže da su jedino rakete dugog dometa ili nuklearno oružje okidači za daljnje moguće sankcije UN-a.
Vijeće je prošlog mjeseca jednoglasno odredilo nove sankcije Sjevernoj Koreji nakon što je ona u srpnju lansirala dvije rakete dugog dometa.