'TRAG SE MOŽDA KRIJE U URUŠAVANJU TUNELA...': /

Nakon nuklearnog testa, stručnjaci upozoravaju na detalje koji otkrivaju moć Sjeverne Koreje

Image
Foto: AFP

U Sjevernoj Koreji slave uspješno provođenje šestog nuklearnog testa.

3.9.2017.
18:35
AFP
VOYO logo

Naime, prema američkim i kineskim seizmičkim podacima jačina eksplozije iznosila je 6,3 po Richteru, zbog čega je jasno da je to dio do sada nasnažniji sjevernokorejski nuklearni test.

PRIPREMA SE PAKLENI PLAN? Novinari upitali Trumpa hoće li Amerika napasti Sjevernu Koreju, evo što je odgovorio

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najjača magnituda ikad

Ta magnituda odgovara nižem kraju onih koje uzrokuje termonuklearno oružje - odnosno druga generacija nuklearnog oružja, koje funkcionira na principu dvije bombe od kojih prva aktivira drugu, ne bi li se na taj način stvorila snažnija eksplozija. Još nije sasvim jasno koje je točno nuklearno naoružanje testirano, no prema seizmičkom potpisu zasigurno se radilo o jačoj magnitudi od onih ranije zabilježenih, prenosi BBC.

Prema nekim procjenama radilo se o eksploziji snage 100-150 kilotona, a usporedbe radi ona u Hirošimi imala je snagu 15 kilotona. Posljednji nuklearni test što ga je Sjeverna Koreja izvela u rujnu prošle godine imao je snagu između deset i 30 kilotona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što svjedoči urušen tunel?

No, urušavanje tunela na mjestu testiranja ne dokazuje samo snagu eksplozije već se u obzir moraju uzeti i geološki sastav same lokacije, te dubina tunela. Dill napominje kako tih informacija još uvijek nema zbog čega su svi zaključci za sada samo preliminarni.

Još jedan podatak može biti iznimno zanimljiv analitičarima, a to je sastav oslobođenih radionuklida, nusprodukata nuklearne reakcije koji završavaju u atmosferi. U ranijim testiranjima toga nije bilo budući da su tuneli bili zapečačeni, pa se nije imalo što testirati.

KIM IZAZVAO PAKLENE REAKCIJE: Južna Koreja raspoređuje ‘najmoćnije naoružanje’, Trump otvoreno prijeti

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američka geološka služba napravila je snimke tunela oko osam minuta nakon što je Sjeverna Koreja izvela testiranje, a istovremeno su i kineske službe zabilježile urušavanje. Je li do njega doista došlo ili je ono namjerno prikazano za sada još nije jasno. Naime, pokazivanjem urušenog tunela Sjeverna Koreja dokazala bi snagu nuklearnog testa, kao i otpuštanja radionuklida u atmosferu. No za te zaključke još je prerano, upozorava Dill najavljujući da je analiza svih podataka o ovoj nuklearnoj eksploziji trajati još tjednima, možda čak i mjesecima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sastav bojeve glave

U konačnici bi se moglo doći do zaključka o sastavu same bojeve glave: koliko je fisijskog materijala korišteno i o kojoj se vrsti tog materijala radilo - je li u pitanju bio plutonij ili visokoobogaćeni uran? Sjeverna Koreja, naime, koristi oba.

Ovo snažno testiranje podsjetnik je na ozbiljnost vremena u kojem živimo, a postavlja se i pitanje kojim će putem Sjeverna Koreja nastaviti. Dio toga ovisi i o odgovoru SAD.

Dio analitičara strahuje kako bi se Sjeverna Koreja sada mogla osjetiti primorana dokazati da ova bojeva glava koja je upravo testirana može letjeti na interkontinentalnoj balističkoj raketi. Zbog toga bi se mogli odlučiti na stvarno testno ispaljivanje ili pak atmosferski nuklearni test, što je, međutm, zabranjeno. No, to bi s njihove strane bio iznimno provokativan potez.

KIM JONG-UN I DALJE DIVLJA: ‘Proizveli smo hidrogensku bombu koju možemo postaviti na međukontinentalnu raketu’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politički ili tehnički trenutak?

I samo tempiranje ovog testiranja moglo bi imati i politički značaj. Naime, nedavno je okončana zajednička vojna vježba SAD i Južne Koreje, no ukoliko se zna da je Sjeverna Koreja silno željela realizirati ovo testiranje ove godine, moguć je i zaključak da je tajmnig bio samo tehnički, a ne i politički.

Bez sumnje, Sjeverna Koreja će pomno analizirati sve podatke iz posljednjeg nuklearnog testa ne bi li u budućnosti još doradila bojevu glavu i bila sigurna u njezinu reakciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U službenoj objavi Pyongyang je ustvrdio kako je uspješno testirana dvostupanjska hidrogenska (termonuklearna) bomba spremna da bude lansirana na interkontinentalnoj balističkoj raketi što ju je Kim Jong Un osobno pregledao dan ranije.

Stručnjaci još uvijek nisu jedinstveni u stavu o tipu naprave, no s obzirom na rezultate ovog testiranja teško će i dalje biti uvjeravati kako Sjeverna Koreja još uvijek nema učinkovit program nuklearnog naoružanja.

sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo