Mnoge klinike već godinama imaju jezičke probleme sa stranim liječnicima. Često se bolovi u prsima zbog sličnog fonetskog izgovora pogrešno shvate kao bolovi u trbuhu (na njemačkom: Brustschmerzen i Bauchschmerzen).
Čak i u psihosomatskim klinikama rade liječnici koji vrlo slabo govore njemački jezik: "Kako da to funkcionira kada je u ovim slučajevima posebno važan osobni razgovor između liječnika i pacijenta?" čudi se Jürgen Hoffart, šef Liječničke komore Rheinland-Pfalza.
''Političari su godinama propuštali donijeti mjere za strože provjere znanja njemačkog za liječnike koji dolaze iz inozemstva“, kritizira ovaj liječnik u razgovoru za Deutsche Welle.
"Potvrde, odnosno normalni jezični certifikati nisu dovoljni kako bi se s pacijentom mogao voditi razuman razgovor."
Pionir testiranja u Njemačkoj
Pokrajina Rheinland-Pfalz je stoga jedna vrsta pionira. Ovdje od kolovoza 2012. svi strani liječnici moraju položiti stroge testove njemačkog jezika. Testovi obuhvaćaju prijevod stručne literature, simulirani razgovor između liječnika i pacijenta, pismeno unošenje dijagnoze u medicinski karton - Jürgen Hoffart je do sada testirao 360 stranih kolega.
Hoffart najprije provjerava poznavanje stručnih pojmova. Fraktura znači lom, apendicitis je upala slijepog crijeva. Drugi dio testa je zahtjevniji. U simuliranom razgovoru između liječnika i pacijenta brzo se vidi koliko je tko spreman za bolničku svakodnevicu. Tako na primjer moraju biti dijagnosticirani simptomi srčanog udara ili hernije diska. Nema dakle simulacije "egzotičnih bolesti", već samo onih koji se pojavljuju u svakodnevici.
Svaki peti pada na ispitu
Posljednji dio ispita se sastoji od pisanja dijagnoze i ovdje se najčešće pojavljuju poteškoće, iskustvo je Hoffarta. Gotovo svaki peti ispitanik pada na ispitu, pokazuju statistički podaci Liječničke komore Rheinland-Pfalza.
Neophodnost provedbe strogih jezičnih testova u međuvremenu su spoznale i druge njemačke savezne pokrajine.
"Liječnik i pacijent se moraju moći sporazumijevati i prepreka za to ne smije biti jezik", smatra bavarska ministrica zdravlja Melanie Huml.
"Ne može se dozvoliti da liječnici slabo poznaju njemački jezik", kaže i njena kolegica Barbara Steffens iz stranke Zelenih u saveznoj pokrajini Nordrhein-Westfalen gdje isto kao i u Baden-Württembergu, Thüringenu i Hessenu već postoje specijalni testovi njemačkog jezika za strane liječnike.
Sve više stranih liječnika
Prema navodima Savezne liječničke komore, u Njemačkoj je u prošloj godini radilo više od 31.000 stranih medicinara. To je deset posto više nego prethodne godine. Većina dolazi iz Rumunjske, Grčke, Mađarske, Bugarske i Sirije. Liječnici se posebno traže u ruralnim predjelima i na istoku Njemačke.
http://www.dw.de/strani-lije%C4%8Dnici-i-problem-s-jezikom/a-17744921