Iako je posljednjih godina primjetan trend smanjenja broja nuklearnog oružja kojim raspolažu države u svijetu, broj investicija u modernizaciji tog oružja je porastao, navodi se u izvješću SIPRI-ja. Tako primjerice u 2017., do danas, devet država u svijetu posjeduje oko 14.935 primjeraka nuklearnog oružja, što predstavlja blagi pad u odnosu na prošlu godinu kad su te zemlje posjedovale 15.395 nuklernog naoružanja, piše Deutsche Welle.
Smanjenje nuklearnog oružja posljedica je, u najvećoj mjeri, napora SAD-a i Rusije, zemalja koje zajedno posjeduju čak 93 posto nuklearnog oružja u svijetu.
Osim njih, tu su još i Velika Britanija, Francuska, Kina, Indija, Pakistan, Izrael i Sjeverna Koreja. No, svaka od tih zemalja je razvila ili razvija nove sustave isporuke nuklearnog oružja. U slučaju da taj ambiciozni plan dosad nisu ostvarile, iskazale su namjeru da to učine u bliskoj budućnosti.
Države ulažu milijarde u modernizaciju nuklearnih programa
Prema tome, unatoč određenom napretku u međunarodnim pregovorima o zabrani nuklearnog oružja, u devet država svijeta trenutno su u tijeku realizacije dugoročnih programa modernizacije nuklearnih arsenala, potvrdio je Shannon Kile, viši istraživač u SIPRI-ju.
"To znači da niti jedna od tih država neće biti spremna odustati od svojeg nukleranog oružja u bliskoj budućnosti", rekao je Kile.
Već je sada poznato kako će SAD potrošiti 400 milijardi dolara, odnosno 350 milijardi eura u razdoblju od 2017. do 2026., kako bi uspješno održavali svoje nuklearne snage. Osim ovoga, Washington će utrošiti i do milijardu dolara tijekom sljedećih 30 godina kako bi modernizirao svoj program nuklearnog oružja.
"Projicirani porasti u potrošnji SAD-a nisu neočekivani", izjavio je Hans Kristensen, suradnik u SIPRI-ju, a "sadašnja američka administracija nastavlja ambiciozne planove modernizacije nuklearnih elektrana koje je uveo Obama".
Problem Sjeverne Koreje
Prošle godine Sjeverna Koreja je izvela dva nuklearna pokusa, potez koji je izazvao zabrinutost međunarodne zajednice.
Od tada, službeni Pjongjang je proveo još nekoliko testova za isporuku projektila, a sve s ciljem da razviju interkontinentalnu balističku raketu koja bi mogla doći do američkog tla.
Foto: AFP
Iako je SIPRI u svom izvješću istaknuo kako je malo vjerojatno da je Pyongyang razvio tako kompaktnu nuklearnu bojnu glavu koja bi "stigla" do kopnenog dijela SAD-a, analitičari vjeruju da bi ta zemlja uskoro mogla razviti slabiju i "minijaturiziranu" bojnu glavu koja bi se mogla isporučiti raketama kratkog i srednjeg dometa.
EU: Samo Velika Britanija i Francuska posjeduju nuklearno oružje
Samo dvije države članice EU posjeduju nuklearno oružje, a to su Velika Britanija i Francuska. Od siječnja, londonski arsenal nuklearnog oružja sadržavao je oko 215 bojnih glava, od kojih je 120 bilo smatrano operativnim. Francuski arsenal se pak, sastojao od oko 300-tinjak bojnih glava, a službeni Pariz već je signalizirao svoju želju da modernizira državni program nuklearnog oružja.
Na azijskom kontinetnu, Kina je predvodnik država koje posjeduju nuklearno oružje i, prema dostupnim podacima, raspolaže s 270 bojnih glava. Pakistan se nalazi na drugom mjestu sa 140 bojnih glava, dok Indija lagano zaostaje s 130 ih.