Ministarstvo pravosuđa navelo je da imenovalo Muellera kao posebnog savjetnika u istrazi o mogućoj povezanosti tima američkog predsjednika Donalda Trumpa koji mu je pomagao u izbornoj kampanji za predsjedničke izbore 2016. i Rusije.
Do imenovanja je došlo zbog sve glasnijih zahtjeva, među kojima i onih članova Kongresa, za neovisnom istragom navodnih ruskih napora da utječu na ishod američkih predsjedničkih izbora u studenome prošle godine u korist Trumpa, a na štetu demokratske kandidatkinje Hillary Clinton.
Procurila skandalozna snimka
Pritisci na Trumpa oko pitanja upletenosti Rusije porasli su nakon što je on prošloga tjedna otpustio šefa FBI-ja Jamesa Comeyja, koji je pokrenuo istragu o tom pitanju.
Američke obavještajne agencije objavile su početkom godine da se Rusija umiješala u američke predsjedničke izbore.
"Moja odluka (da imenujem posebnog tužitelja) nije dokaz da je zločin počinjen ili da je podignuta bilo kakva tužba", kazao je zamjenik glavnog državnog tužitelja Rod Rosenstein u priopćenju.
"Odlučan sam u tome da je posebni tužitelj potreban kako bi američki narod imao puno povjerenje u ishod istrage", kazao je.
Američki je predsjednik suočen s brojnim krizama nakon što je prošlog tjedna otpustio šefa FBI-ja Jamesa Comeya, koji je istraživao moguću kooordinaciju između članova svoga tima u kampanji i ruske vlade.
Dan nakon smjenjivanja utjecajnog Trumpovog savjetnika 14. veljače, koji je propustio spomenuti kontakte s jednim ruskim diplomatom, Donald Trump je navodno tražio od Comeyja da zaključi istragu o savjetniku Michaelu Flynnu, objavio je u utorak The New York Times.
U međuvremenu je u javnost procurio i transkript snimke razgovora nekolicine republikanskih lidera, među kojima su bili i vođa većine u Zastupničkom domu Kevin McCarthy te predsjednik Zastupničkog doma Paul Ryan.
NOVI ŠEF FBI-a OBEĆAO: Objavit će uplitanje u istragu o povezanosti Rusije i Trumpove kampanje
Kako piše Washington Post, do razgovora je došlo 15. lipnja 2016. godine, dan nakon što se doznalo da su ruski hakeri upali u servere Demokratske stranke i mjesec dana prije nego je Trump formalno postao predsjednički kandidat Republikanske stranke.
Lideri su se našli nedugo nakon što su McCarthy i Ryan na Capitol Hillu imali odvojene sastanke s ukrajinskim premijerom Volodimirom Grojsmanom. Cathy McMorris Rodgers, visokopozicionirana republikanka, pitala je Ryana kakva je situacija u Ukrajini.
"Teška. Grojsman mi je rekao da Rusi svakog dana ispale 30-40 granata na ukrajinski teritorij. Opisao mi je i druge metode, rekao je da financiraju tamošnje populiste, daju novac ljudima u državnoj upravi kako bi im razmontirali institucije. Cilj je da se Ukrajina okrene sama protiv sebe, a Grojsman kaže da će nakon Ukrajine Rusi navaliti na Baltik i sve ostale", sumirao je Ryan svoj razgovor s dužnosnikom iz Kijeva.
"Da, tako je u dobrom dijelu Europe, Rusi vode propagandni rat", složila se Rodgers s Ryanom.
U tom je trenutku, prema transkriptu razgovora koji je objavio Washington Post, McCarthy prešao na temu hakiranog servera Demokratske stranke, a pritom je spomenuo i Donalda Trumpa te Danu Rohrabachera, republikanskog zastupnika u Kongresu poznatog po izrazito proruskim stavovima.
"Jamčim vam da se ovako dogodilo. Rusi su hakirali demokrate i oteli im njihovo opozicijsko istraživanje o Trumpu", rekao je McCarthy kroz smijeh.
'Ovo je sve neslužbeno. Nemojte da negdje procuri'
Opozicijsko istraživanje je standardna metoda djelovanja u američkoj politici: kandidati jedne stranke redovito angažiraju stručnjake da izvuku sve moguće podatke o protukandidatima iz suprotne stranke kako bi se mogli koristiti za ocrnjivanje u kampanjama.
Ryan se zapitao kome su Rusi to opozicijsko istraživanje predali.
"Mislim da Putin plaća dvije osobe: Rohrabachera i Trumpa", ispalio je McCarthy, na što se dio sudionika razgovora nasmijao, no on je ozbiljno dodao: "Kunem se Bogom."
U tom se trenutku opet ubacio Ryan koji izjavljuje:
"Ovo je sve neslužbeno. Nemojte da negdje procuri, u redu?"
"Što je rečeno u obitelji, ostaje u obitelji", zaključio je Ryan.