Nova regulativa Europske unije zahtjeva od proizvođača da svoje proizvode prikladno označe. Od utorka 13. prosinca 2016., obavezno je na omotu proizvoda istaknuti podatke o njegovim nutritivnim vrijednostima. Točnije, omot će morati sadržavati informacije o energetskoj vrijednosti proizvoda te količini zasićenih masnih kiselina, ugljikohidarata, šećera, bjelančevina i soli koju proizvod sadrži.
Od toga su pravila izuzete tek namirnice koje se proizvode u manjim količinama i isporučene su izravno potrošaču. Ostali će upakirani proizvodi na svojim omotima morati istaknuti nutritivne vrijednosti proizvoda.
Uredba Europskog parlamenta i vijeća o informiranju potrošača o hrani donesena je još 2011. godine, no sada je ovakvo navođenje informacija obavezno. Proizvođači mogu, dakako, navesti i dodatne informacije o proizvodu, kao što su količina vitamina, vlakana ili minerala koje namirnica sadrži. Europske regulative iz 2014. predviđaju također navođenje dodatnih informacija o proizvodu, kao što su na primjer alergeni. Također, obavezno je primjerice navesti zemlju porijekla mesa.
Što nam to govori o štetnosti proizvoda?
Iako će kupci zahvaljujući novom sustavu označavanja bolje znati što unose u sebe, brojne europske udruge za zaštitu potrošača upozoravaju da to nije dovoljno.
Naime, čak i ako zna da njegovo mlijeko sadrži 2,2 grama šećera u 100 ml, prosječni kupac ne zna radi li se o značajnoj količini šećera ili ne. Također, postoje proizvodi čiji je sastav detaljno naveden, no kupcu je teško odlučiti jesu li pojedini sastojci loši za njegovo zdravlje ili ne.
Određene inicijative predložile su stoga da se uvede sustav obilježavanja bojama, prema kojima bi se vrijednost svakog navedenog elementa dodatno označila jednom bojom koja bi upozoravala šteti li količina određenog nutrijenta vašem zdravlju ili ne.
Primjerice, informacija o količini šećera označena crvenom bojom upozoravala bi vas da se radi o količini lošoj za zdravlje, dok bi zelena označavala da se radi o vrijednosti koja nije štetna za vaše zdravlje.