Hakeri povezani sa službenom Moskvom pojačavaju svoje napore usmjerene prema europskim vladama, upozorava cyber-kompanija FireEye uoči izbora za Europski parlament u svibnju, piše CNN.
Prokušane metode
Među dvjema uključenim skupinama je i Fancy Bear, poznat i pod imenom APT24, koji je igrao ključnu ulogu u hakiranju američke Demokratske stranke uoči predsjedničkih izbora koji su se održali 2016. godine. Druga kompanije se zove Sandworm Team. FireEye objavio je kako su primijetili porast u targetiranju pojedinih ureda i agencija europskih vlada od sredine 2018. godine, a među meta su i medijske kuće u Francuskoj i Njemačkoj.
"Najčešća metoda skupine je početnog kompromitiranja je krađa identiteta, koja uključuje slanje e-pošte metama s namjerom da ih potakne da kliknu na zlonamjerni link ili privitak. To može isporučiti zlonamjerni dokument ili vezu na lažnu stranicu za prijavu koja se koristi za krađu lozinki", objavio je FireEye u priopćenju.
Fancy Bear je koristio istu metodu da hakiraju 2016. osobnu elektroničku poštu Johna Podeste, šefa kampanje Hillary Clinton, a te elektroničke mailove kasnije je pustio WikiLeaks.
Prijetnje u kibernetičkom prostoru
Ruski političari neprestano odbacuju optužbe za hakerske operacije koje su pripisivane službenoj Moskvi, uključujući i optužbe za utjecaj na američke predsjedničke izbore 2016. godine.
Glavni tehnološki direktor FireEyea za Europu, David Grout izjavio je za CNN kako bi napori hakera mogli uključivati samo prikupljanje informacija "ili bi to moglo dovesti do curenja koje bi bilo štetno za određenog pojedinca ili grupu".
"U svakom slučaju, s dva mjeseca do europskih izbora, vlade bi trebale biti oprezne s prijetnjama s kojima se suočavaju u kibernetičkom prostoru", dodao je Grout.
Microsoft objavio je prošlog mjeseca da će pokrenuti uslugu koju mogu koristiti politički kandidati i kampanje u Europi kako bi se zaštitili prije izbora za Europski parlament u svibnju.