izoliran od svih /

Norveški monstrum Anders Breivik tuži državu zbog ponižavajućeg tretmana u zatvoru

Image
Foto: AP Images

Otkad je uhićen 22. srpnja 2011. nakon što je hladnokrvno ubio 77 osoba, 37-godišnji ekstremist zatvoren je u režimu visoke sigurnosti, daleko od drugih zatvorenika

13.3.2016.
10:18
AP Images
VOYO logo

Norveški ekstremni desničar Anders Behring Breivik koji je prije gotovo pet godina pobio 77 osoba, izlazi pred sud ovog tjedna ali ovaj put u ulozi tužitelja, kazneno goneći državu zbog "nehumanog i ponižavajućeg" tretmana u zatvoru.

Suđenje koje bi moglo oživjeti bolne rane održat će se od utorka do petka u sportskoj dvorani zatvora Skien, jugozapadno od Osla, gdje Breivik služi zatvorsku kaznu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osoba koja je jednom napisala da su ljudska prava koncept "koji se koristi za iskorjenjivanje čitave civilizacije u ime tolerancije i raznolikosti" optužuje Norvešku da krši dvije klauzule Europske konvencije o ljudskim pravima: jednu koja zabranjuje "nehumane ili ponižavajuće kazne ili tretmane", te drugu koja jamči "pravo na poštivanje njegova privatnog života i korespondencije".

Otkad je uhićen 22. srpnja 2011. nakon što je hladnokrvno ubio 77 osoba, 37-godišnji ekstremist zatvoren je u režimu visoke sigurnosti, daleko od drugih zatvorenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegovi kontakti s vanjskim svijetom striktno se kontroliraju. Korespondenciju pomno pregledava zatvorska uprava, a u rijetke posjete gotovo isključivo dolazi profesionalno osoblje i to iza staklenog zida.

"Pod velikim je stresom", objasnio je njegov odvjetnik Oystein Storrvik. Na početku je "jedna od njegovih glavnih aktivnosti bila učenje, ali je sada s tim prestao, a to je po meni znak da je izolacija štetna po njegovo psihičko zdravlje".

Ured glavnog tužitelja, koji brani državu, kaže da su uvjeti pritvora "uvelike sukladni onome što dopušta" Europska konvencija o ljudskim pravima. 

Breivik je osuđen na 21 godinu zatvora, što je i maksimalna kazna u Norveškoj, za aktiviranje bombe u blizini sjedišta vlade u Oslu gdje je poginulo osam osoba, a potom za pucanje po skupu mladih na otoku Utoyi gdje je bilo još 69 žrtava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo