U Oslu i Stockholmu u subotu će biti dodijeljene Nobelove nagrade, a najprestižnija, ona za mir bit će dodijeljena u Oslu bjeloruskom aktivistu Alesu Bjaljackom, organizaciji za ljudska prava Memorial iz Rusije i Centru za građanske slobode iz Ukrajine.
Bjaljacki je diplomirao bjelorusku književnost na Povijesno-filološkom fakultetu Gomeljskoga državnog sveučilišta te doktorirao na Institutu za književnost Bjeloruske akademije znanosti. Bio je suosnivač Bjeloruskoga narodnog fronta »Obnova« 1989. i njegov tajnik te ravnatelj Književnog muzeja Maksima Bagdanoviča u okviru kojega je, iz protesta protiv produženja predsjedničkoga mandata Aleksandra Lukašenka, 1996. osnovao Centar za obranu ljudskih prava "Vjasna".
Bjaljacki je 2011. uhićen i osuđen na četiri i pol godine zatvora; pušten je 2014. Ponovno je priveden u lipnju 2021. je ponovno priveden zbog navodne utaje poreza.
Ostale nagrade, čiji su dobitnici objavljeni u listopadu, bit će dodijeljene u Stockholmu.
Izvođenje Putina pred lice pravde
Voditeljica ukrajinskog Centra za građanske slobode Oleksandra Matvijčuk pozvala je u petak da se ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu sudi pred međunarodnim sudom za rat u Ukrajini. Ova odvjetnica za ljudska prava izjavila je novinarima u Oslu kako je uvjerena da će Putin prije ili kasnije biti izveden pred lice pravde, javila je francuska novinska agencija AFP.
Ove godine nagrada za medicinu ide u ruke švedskog genetičara Svantea Pääba. Nobelovci za fiziku su Alain Aspect, John F. Clauser i Anton Zeilinger, a nagrada za kemiju bit će dodijeljenja Carolyn R. Bertozzi, Mortenu Meldalu i Karlu Barryju Sharplessu.
Nobelovu nagradu za književnost dobila je francuska spisateljica Annie Ernaux, a laureati za ekonomiju su Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond i Philip H. Dybvig.
Nobelove nagrade tradicionalno se dodjeljuju 10. prosinca, na godišnjicu smrti Alfreda Nobela. Svaka nagrada pobjedniku donosi ček u iznosu od 10 milijuna švedskih kruna (900.000 eura). Ako ima više dobitnika, taj se iznos dijeli među njima.