NOBELOVKA IZAZVALA BIJES PUBLIKE U BEOGRADU: /

'Srbi su sami sebi nanijeli zlo, a o Miloševiću mislim isto što i 1999. godine'

Image
Foto: AFP

Najčuvenija gošća 62. Međunarodnog sajma knjige u Beogradu bila je njemačka književnica i dobitnica Nobelove nagrade za književnost Herta Müller.

24.10.2017.
22:13
AFP
VOYO logo

Osim što je ondje predstavila prijevode svojih knjiga "Čovjek je veliki fazan na ovome svijetu" i "Ljuljačka daha", godtovala je i na tribini na kojoj je središnja tema bila eksplozija nacionalizama na prostoru bivše Jugoslavije te oživljavanje diktatura u Europi. Müller je govorila bez dlake na jeziku, a mnogi njezini stavovi nisu se svidjeli publici. Štoviše, nekim izjavama izazvala je burne reakcije i neodobravanje.

"Miloševića se jedino moglo pobijediti bombama"

"Srbija je sama sebi nanijela zlo i njeni građani moraju živjeti s istinom da su sami sebi nanijeli patnju", kazala je Müller, kako prenosi Blic.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Domaćini su je podsjetili na njezin stav iznešen 1999. godine, u vrijeme NATO-ovog bombardiranja Srbije. Ona je tada u jednom eseju napisala da ne razumije arogantan stav Srbije prema NATO-u te da Slobodan Milošević mora biti zaustavljen za sva vremena.

"Tko u devet godina vodi četiri rata i tko tako pragmatično gradi groblja kao gradove, on se ne može pobijediti riječima", napisala je tada, a u Beogradu ponovila da isto misli i danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Istog sam mišljenja. Mnogo toga se dogodilo. Kosovu i Bosni je nanijeto toliko zla, to je bio taj grozni nacionalizam. Bila sam prestrašena. Nisam očekivala od zemlje poput Jugoslavije, koja je za nas u ono vrijeme bila poluraj (Müller je Nijemica iz Rumunjske gdje je pod Causescuovim režimom živjela sve do 1987. godine, nap.a.) da u njoj eksplodira nacionalizam", kazala je te dodala da je danas na sličan način "boli duša kada vidi što Rusi rade u Ukrajini".

Na repliku voditelja tribine da Miloševića nije srušio NATO nego stotine tisuća Srba na ulicama Beograda, Müller je uzvratila da obitelj Milošević danas živi u Rusiji gdje ih Vladimir Putin rado prima.

"To je prilično prevaratnska pozicija. Putinova politika je ekspanzionistička", kazala je.

Image
JEDAN OD AKTERA RASPADA SFRJ: /

'Kosovo bi danas možda bilo u Srbiji da Milošević nije učinio jednu stvar'

Image
JEDAN OD AKTERA RASPADA SFRJ: /

'Kosovo bi danas možda bilo u Srbiji da Milošević nije učinio jednu stvar'

"Nisam pacifistkinja, nekad je vojna intervencija moralna"

Njezine kritike najprije na račun Miloševića i Srbije a potom i Putina izazvale su neodobravanje publike. No, to ju nije smelo da kaže što misli o ruskom predsjedniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Strašno je što se Putin toliko miješa i pokušava obrnuti stvari stvari u svoju korist. To je princip tajne službe", kazala je.

Müller je, inače, poznata po stavu da je nasilje posve legitimno rješenje u političkim konfliktima, a za sebe kaže da nije pacifistkinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nisam pacifistkinja i uvjerena sam da se neke situacije mogu riješiti samo određenim zahvatima. Kada postoji rat, tada se mora obaviti zahvat kako bi jedna strana izgubila sve i bila poražena od druge strane. Kada je već tako, vjerujem da je vojna intervencija ljudska i moralna pozicija. To možemo vidjeti uvijek iznova na različitim primjerima. Ako budemo dobri i pijemo čaj jedni s drugima, sve će biti u redu. Mnogi ratovi su pokazali da nije bilo baš tako", ustvrdila je njemačka nobelovka.

Herta Müller rođena je 1953. u rumunjskom dijelu Banata, a od 1987. godine živi u Berlinu. Nobelovu nagradu za književnost dobila je 2009. godine. U većini svojih djela opisje ruralni život i brutalnu državnu represiju u Rumunjskoj pod diktaturom Nicolaea Causescua.

Otac joj je, kaže, u Drugom svjetskom ratu bio pripadnik njemačkih SS-jedinica. Iako ističe da ona "nije njen otac" i ne odobrava ono što je on bio, kaže kako ima stalnu potrebu ispričavati se zbog njega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo