"Osnovni dogovor je postignut, trenutno se radi na detaljima", saznaju njemačke agencije iz krugova bliskih vrhovima stranaka Kršćansko-demokratske stranke (CDU) i Kršćansko-socijalne stranke (CSU) koje od nedjelje u podne pregovaraju u središnjici CDU-a u Berlinu.
Najviše 200.000 izbjeglica godišnje
Kako agencije nadalje citiraju izvore bliske pregovaračkim skupinama, postignut je dogovor po kojem bi Njemačka u sklopu humanitarnog useljavanja, dakle izbjeglica i podnositelja zahtjeva za azil, godišnje primala najviše 200.000 osoba. To je brojka na kojoj već godinama ustraje CSU i oko čega se vodila najžešća svađa.
No i dalje na granici neće biti odbijane i vraćane osobe koje u Njemačkoj žele potražiti zaštitu i na čemu je insistirao CDU na čelu s Angelom Merkel. Zbog toga se u sporazumu i budućim koalicijskim pregovorima neće spominjati pojam "gornja granica" na čemu je dosad ustrajao CSU.
Nadalje je odlučeno da će Njemačka po prvi puta u svojoj povijesti dobiti useljenički zakon kojim bi se reguliralo useljavanje stručnjaka po potrebama gospodarstva.
Na sastanku vodećih predstavnika stranaka Unije na čelu s predsjednicima Angelom Merkel (CDU) i Horstom Seehoferom žele se ukloniti nesporazumi kako bi Unija CDU/CSU ušla spremna u koalicijske pregovore s Liberalno-demokratskom strankom Njemačke (FDP) i strankom Zeleni.
Sporna gornja granica
Najveći spor između dvije sestrinske stranke od kojih CSU zastupa demokršćansku opciju u Bavarskoj a CDU u ostatku zemlje, vodio se oko pitanja gornje granice broja izbjeglica koje prima Njemačka.
Tema izbjeglica smatra se jednom od najosjetljivijih tema uoči najavljenih pregovora o sastavljanju moguće vlade demokršćana, liberala i zelenih.
Posebice stranka Zeleni ustraje na tomu da Njemačka ne odstupa od svoje izbjegličke politike i temeljnog prava na azil.
ANALIZA: Što Njemačku očekuje nakon izbornog šoka i hoće li vlast preuzeti ‘Jamajka koalicija’?
"Mi nećemo dozvoliti da se sadašnji zakon o azilu razvodni", rekao je u intervjuu za izdanja Medijske mreže Njemačka političar Zelenih Sven-Christian Kindler.
Potencijalni problemi u koalicijskim pregovorima bi mogli nastati i zbog inzistiranja Zelenih na pravo izbjeglicama koji se nalaze u Njemačkoj da dovedu i članove obitelji čemu se Unija CDU/CSU protivi.
CSU je nakon katastrofalnog rezultata Unije CDU/CSU na saveznim izborima i uspjeha desno populističke Alternative za Njemačku (AfD) najavio pooštrenje izbjegličke politike. CSU je u Bavarskoj izgubio mnogo birača koji su prešli AfD-u koji od početka izbjegličke krize traži promjenu otvorene izbjegličke politike i stroži odnos prema ovoj kategoriji useljenika.