Najjača ekonomija Europe, Njemačka, iz dana u dan ima sve više problema. Pad proizvodnje, povećanje cijene energenata i hrane, kamate koje stalno rastu. U krizi su gotovo svi sektori. Je li Njemačka još uvijek 'obećana zemlja'? Što kažu Hrvati koji su bolji život potražili u Njemačkoj, provjerio je RTL Danas.
"Mi koji ovdje živimo vidimo inflaciju svaki dan. Nešto što je bilo dva eura, danas je tri, a sutra će biti i četiri", rekao je Ante Zeko koji je knjigovođa u Berlinu, dodaje da je na ulicama Berlina pola trgovina zatvoreno zbog inflacije.
Odriču se luksuza?
No, to ne znači da je luksuz zaboravljen. Ugostitelj Nikša Vušković tvrdi da nije osjetio da su u krizi manje ni napojnice ni narudžbe.
"Kriza, šta će kriza. Moraš kupovati hranu, benzin..", kazao je Nikša.
"No, svi gledamo cijene i planirano kupujemo. Ne može se reći da se 'špara' i da se ljudi odriču luksuza", govori Suzana Rossmanith.
Kriza je čini se pogodila mlade koji nisu toliko bezbrižni i nekih se luksuza ipak odriču.
"Prije kad smo imali 20 eura to je bilo dovoljno za izlazak. Sad nitko ne ide u kafiće i diskoteke. Kupujemo pića i idemo u parkove ili stanove", govori Ante te dodaje da malo mladih izlazi.
POGLEDAJTE VIDEO: Vučko priredio sjajan show! Otkrio da je podbuhao od ambrozije pa izvadio parizer, jogurt i krumpir
Njemačka se nakon pandmije teže oporavljala i od Amerike i od ostataka EU. To se vidi po cijenama koje su visoke, ali cijene nekih hrvatskih proizvoda su jeftinije nego li kod nas.
Usprkos krizi, Hrvati neće tako lako iz Njemačke. Otjerat ih može samo - mirovina.
"Šta ću kad dođem iz Njemačke. Čekat ću još četiri godine do mirovine i tad se vraćam doma", govori Nikša.