Njemačka zbog tisuća izbjeglica vraća kontrolu na granicu s Austrijom i zaustavlja vlakove iz susjedne zemlje. Glavni bavarski grad München, koliko god dobrodošao bio, više nema mjesta jer je u njega samo jučer ušlo 13 tisuća ljudi.
Ovu informaciju, koju su prenijeli njemački i austrijski mediji, na konferenciji za novinare potvrdio je i njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere.
"Cilj je mjere ograničiti trenutan ulazak u Njemačku. Ovo je nužno i zbog sigurnosnih razloga. Njemačka je spremna preuzeti odgovornost, ali mora postojati i pravilna distribucija", rekao je de Maiziere.
Njemački ministar je napomenuo kako Schengenski sporazum dozvoljava ovako nešto iz sigurnosnih razloga.
"Njemačka ce zadržati izbjeglice koje je primila, no ovaj je korak postao nužan. Pomoć koju je Njemačka dosad pokazala ne smije biti prenapregnuta, ona se mora solidarno rasporediti među državama članicama Europske unije", rekao je de Maiziere.
"Svjesni smo činjenice da dizanje granica i zidova ne rješava problem, ali treba nam vremena za uspostavu reda", dodao je njemački ministar unutarnjih poslova.
De Maizere je rekao kako je njemačka Vlada o svemu obavijestila opoziciju i predsjednika Republike.
"Ovaj potez ne znači da će Njemačka promijeniti svoj stav prema izbjeglicama i rješavanju njihovog problema. Izbjeglice jednostavno moraju prihvatiti da ne mogu sami izabrati državu članicu EU za svoj prihvat", zaključio je de Maiziere.
De Maiziere nije pojasnio kako će granične kontrole točno izgledati.
Istovremeno, direktor njemačkih željeznica rekao je svom austrijskom kolegi da Njemačka zaustavlja željeznički promet iz Austrije, izvijestila je u nedjelju glasnogovornica austrijske željezničke tvrtke OeBB.
Odlukom njemačkih vlasti zabrinut je predsjednik Europske komisije Jean-ClaudeJuncker. "Upravo sam razgovarao s kancelarkom AngelomMerkel. Složili smo se da bi granice među zemljama članicama EU-a ostale otvorene, potrebno je više solidarnosti u odnosu prema izbjegličkoj krizi", napisao je na Twitteru Juncker, aludirajući na zajedničke napore Komisije i Njemačke da se tražitelji azila raspodjele među zemljama članicama.
Ovo je prvi slučaja ukidanja Schengenskog režima od strane jedne države članice Europske unije otkako je sporazum uspostavljen. Granica između Austrije i Njemačke zadnji je put bila zatvorena 1. prosinca 1997. godine, kada je Austrija pristupila Schengenu.
Oko 13.000 izbjeglica i tražitelja azila stiglo je u subotu u Muenchen, a do nedjelje poslijepodne stiglo ih je još 3000.
Bild piše i da su bavarske vlasti od savezne policije zatražile pomoć te da će policija onamo poslati 2100 pripadnika snaga reda kako bi pomogli u osiguranju granica.
Mobilizacija više stotina policajaca za kontrolu granica
Nakon masovnog priljeva izbjeglica Njemačka mobilizira više stotina policajaca za kontrole svojih granica nakon odluke o privremenom ukidanju slobodnog kretanja predviđenog europskim sporazumom iz Schengena, objavila je policija.
"Mobiliziramo više stotina policajca", rekao je u nedjelju navečer jedan glasnogovornik savezne policije a kontrole se prije svega planiraju na granici s Austrijom od kuda stižu deseci tisuća izbjeglica.
Novinar agencije France presse koji se nalazi na jednom od najvećih prijelaza između Njemačke i Austrije oko 18,30 nije primijetio dodatne policijske snage.
Policija je precizirala da se priprema na dugoročno provođenje te mjere, a de Maiziere je spomenuo privremenu odluku.
Policija je precizirala da osobe koje prelaze granicu s Njemačkom moraju posjedovati dokument za identifikaciju ili putovnicu.