Berlin je zabrinut /

Njemačka je na udaru: Grade strukture paralelne s državom, a sukobe rješavaju interno

Image
Foto: AFP, TOBIAS SCHWARZ

Konkretni okidač vjerojatno je bila susjedska svađa. Novinari magazina Kontraste su uspjeli razgovarati s uključenim obiteljima

8.7.2023.
14:56
AFP, TOBIAS SCHWARZ
VOYO logo

Tučnjave i napadi nožem - prema istraživanju magazina Kontraste, suparništvo između sirijskih i tursko-libanonskih obiteljskih klanova razlog je novih sukoba u Sjevernom Porajnju i Vestfaliji, piše DW. Berlin je zabrinut.

Dvorana za vjenčanja u malom industrijskom parku u Duisburgu: starješine velikih sirijskih obitelji i članovi libanonsko-turskih klanova sastali su se ovdje prošlog četvrtka. Došli su iz cijele Njemačke. Muškarci - žene nisu među njima – su se sastali zbog "mirovnih pregovora".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovome su prethodile masovne tučnjave i potezanje noževa i mačeta sredinom lipnja, najprije u Castrop-Rauxelu, a potom i u Essenu. Bilanca sukoba: najmanje desetak ozlijeđenih, uključujući teško ozlijeđenog Sirijca koji je morao biti operiran, te sedam ozlijeđenih policajaca.

Image
POMAK UDESNO /

Pala je posljednja utvrda ljevice u EU-u: Orban im je uzor, neki su nefašisti, a na meti su izbjeglice, feminizam, homoseksualci...

Image
POMAK UDESNO /

Pala je posljednja utvrda ljevice u EU-u: Orban im je uzor, neki su nefašisti, a na meti su izbjeglice, feminizam, homoseksualci...

Predstava za smirivanje vlasti

Novinari ARD-ovog političkog magazina Kontraste bili su ekskluzivno prisutni na sazvanom mirovnom summitu u Duisburgu. Ispred kamere sudionici su se predstavili kao izraziti poštovatelji zakona. “Ispričavamo se njemačkoj policiji”, rekao je Nihat G., koji je govorio u ime libanonske strane. "Nadajmo se da se ti problemi neće ponoviti", dodao je on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sukobima je u prvom redu bio i sam G. - to dokumentiraju video snimke. G. ima i arapski naziv: Al-Zein. On pripada velikoj obitelji, koja je u Njemačkoj poznata prije svega u Berlinu i Sjevernom Porajnju i Vestfaliji. Pojedini pripadnici ove grupe više puta su osuđivani za teška kaznena djela.

Istraživač migracija i stručnjak za klanovski kriminal Ralph Ghadban ne vjeruje miroljubivosti izraženoj u Duisburgu: "Smatram cijelu stvar kao predstavu za smirivanje vlasti. Sukob može ponovno izbiti u svakom trenutku."

Okidač, obiteljski sukob

Ali što stoji iza ovog sukoba? Konkretni okidač vjerojatno je bila susjedska svađa. Novinari magazina Kontraste su uspjeli razgovarati s uključenim obiteljima. Omarovi su iz Sirije, do prije nekoliko dana živjeli su u istoj kući u Castrop-Rauxelu kao i obitelj O. Oni pak imaju tursko-libanonske korijene.

Njihovo prezime je ozloglašeno u Sjevernom Porajnju i Vestfaliji: u aktualnom policijskom izvještaju o klanovskom kriminalu ono zauzima prvo mjesto. Nijednom drugom imenu klana ne pripisuje se toliki broj prijestupnika i zločina. Međutim, da bi se pojavilo u statistici, dovoljno je "prezime relevantno za klan" počinitelja - ne pravi se razlika na osnovi prijestupa. Obitelj O. za magazin Kontraste je rekla da nemaju nikakve veze s kriminalnim klanovima, no nisu željeli dalje komentirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po riječima sirijske obitelji, prvo su se sukobila djeca, a potom je sukob eskalirao. "Došlo je 13 muškaraca i udaralo mog oca, stvarno jako u glavu”, kaže kći sirijske obitelji Omar. Susrećemo ih na mjestu koje mora ostati tajno, obitelj je iz straha napustila Castrop-Rauxel. Otac joj je u tučnjavi ostao bez jednog zuba, a ozlijeđena je i ona: na video snimkama napravljenim neposredno nakon zločina ona se može vidjeti s velikom posjekotinom na čelu.

Strukture paralelne s državom

Upravo se te slike šire internetom i imaju utjecaj čak do Bliskog istoka. Na Tiktoku, jedan muškarac obučen kao šeik poziva na pravdu: "Allah kaže u Kur'anu: Napadajte one koji vas napadaju jednako žestoko kao što su oni napali vas."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj čovjek očito pripada plemenu Al-Busarayah - baš kao i obitelj Omar. Izvorno dolazi s nomadskog sjeveroistoka Sirije. Međutim, bijeg od građanskog rata u Siriji doveo je mnoge od njih u Njemačku - a s njima i plemenski stav: "Nakon što su stigli u Njemačku, neki Sirijci sa sjeveroistoka počeli su postavljati strukture paralelne s njemačkom državom. Sve sporove treba riješiti interno", kaže za Kontraste analitičar rođen u Siriji koji radi za razne savezne agencije i želi ostati anoniman.

Trgovina drogom i pranje novca

Po njegovim riječima, postoje indicije da su neki članovi Al-Busarayaha umiješani u trgovinu drogom i pranje novca. Značajan izvor prihoda navodno je krijumčarenje ljudi u Europu. Te se usluge otvoreno nude u videima objavljenim na internetu.

S napredovanjem Sirijaca, prethodno dominantne kriminalne strukture su se našle pod pritiskom, kaže Ralf Ghadban: "Libanonskim klanovima su bila potrebna desetljeća da izgrade svoju mrežu. Sirijci su imali koristi od ovog iskustva i odmah su uskočili. Oni istiskuju Libanonce u području droga i krijumčarenja ljudi."

Milijuni iza scene

Ovo suparništvo je i pravi razlog zašto je spor između susjeda mogao eskalirati do te mjere. Pristigli Sirijci napali su osumnjičene članove tursko-libanonskih klanova u Castrop-Rauxelu, pozivajući se na Al-Busarayah. Deseci njih potom su upali u popularni sirijski restoran u Essenu i distribuirali videosnimke toga na internetu. Bila je to demonstracija moći. "U igri su milijuni iza scene", kaže Ghadban.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji i daljnja, politička razina sukoba, na koju ukazuje islamski učenjak Ahmad A. Omeirate. Mnogi od Sirijaca koji su pobjegli u Njemačku protive se režimu sirijskog vladara Bašara al-Asada. "Međutim, uz Hezbollah, libanonsko-iranska milicija je na strani diktatora Bashara al-Assada u sirijskom ratu", kaže on.

To neprijateljstvo također igra ulogu, smatra već spomenuti analitičar rođen u Siriji. Po njegovim informacijama, među napadačima u Essenu bili su i pristaše Hezbollaha. On pretpostavlja da Assadov režim posebno želi uvući sirijske izbjeglice u sukobe. "U njemačkom društvu ovo je namijenjeno izazivanju zahtjeva za deportacijama. Ali ako ih se želi deportirati u Siriju, mora se prihvatiti Assada kao partnera u pregovorima", kaže on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemački političari alarmirani

Ova situacija sve više zabrinjava njemačke političare. Ministar unutarnjih poslova Sjevernog Porajnja i Vestfalije Herbert Reul (CDU), posvetio se borbi protiv klanovskog kriminala. U intervjuu za Kontraste on sada govori o "izazovu da Sirijci možda više ne žele biti samo poslušnici, već radije grade svoje vlastite strukture."

Razvoj događaja pomno se prati i u Berlinu. Do sada, navodi magazin Kontraste, vlasti još nisu dobile nikakve informacije o izraženim kriminalnim strukturama među Sirijcima. Nova senatorica za pravosuđe Felor Badenberg (izvanstranačka) zagovara opsežnije prikupljanje nezakonito stečene imovine u borbi protiv klanovskog kriminala.

U nadležnim državnim tužiteljstvima sada bi trebalo "višestruko povećati broj zaposlenih", rekla je senatorica za magazin Kontraste. Ona je dogovorila s aktualnim gradonačelnikom Berlina Kaiom Wegenerom (CDU) da će dio prikupljenih sredstava biti upotrijebljen za pravosuđe. Ideja koja stoji iza toga: novac od klanova stečen kriminalom trebao bi se koristiti za borbu protiv klanovskog kriminala.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo