Njemačke vlasti su već više puta kupile CD-e s podacima njemačkih državljana koji imaju račune u švicarskim bankama. Ta je kupovina politički sporna, budući da su prodavači CD-a do njih došli ilegalno. No to nije spriječilo vlade saveznih pokrajina Sjeverno Porajnje i Vestfalija i Rheinland-Pfalz, u kojima su na vlasti socijaldemokrati, da kupe takve informacije. Jer, obrada tih podataka se očito dobro isplati za državnu blagajnu, piše Deutsche Welle.
Sami se prijavili
Dakako i zbog toga što su se mnogi porezni grešnici sami prijavili u strahu od otkrivanja. Naime, oni koji se sami prijave mogu računati s daleko manjim kaznama.
Državno odvjetništvo u Bochumu i dalje provodi intenzivnu istragu. Upravo obrađuje podatke s jednog CD-a koji se odnose na njemačke klijente švicarske banke UBS. Državni odvjetnik Timo Dörffer potvrdio je da se radi o podacima vezanima uz više od 720 zaklada i 550 fizičkih osoba koje imaju račune u UBS-u.
Zbog tajnosti poreznih podataka o imenima se ne smije govoriti. No, osumnjičeni su najvjerojatnije već dobili posjet poreznih organa. Dörffer kaže da je na području cijele Njemačke provedeno već skoro 80 posto planiranih mjera.
Deseci milijuna prihoda
Državno odvjetništvo iz Bochuma ne treba računati s brzim rezultatima istrage u slučaju UBS-a, budući da je riječ o rasvjetljavanju odnosa u investicijskim fondovima kako bi se utvrdila dobit koje je osnovica za oporezovanje. Još uvijek nije moguće procijeniti u koliko slučajeva će se osumnjičeni dogovoriti s nadležnim tijelima. To znači da će izraziti spremnost na plaćanje novčane kazne u zamjenu za obustavu postupka. Ako se pođe od toga da bi rezultat ove akcije mogao biti sličan onoj vezanoj uz banku LGT iz Lihtenštajna, onda se može računati s desecima milijuna prihoda. Klijenti LGT-a koji su utajili porez u Njemačkoj platili su ukupno kazne u iznosu od oko 53 milijuna eura.
Nema zastare
Bez obzira na dugotrajnost istrage, porezni grešnici se ne trebaju nadati da bi mogla nastupiti zastara, upozorava glavni državni odvjetnik Norbert Salomon.
Mnogi utajivači poreza zbog blažih kazni sami prijavljuju svoje kazneno djelo. Da je takvih stvarno mnogo, pokazuje i podatak da je do sada samo od njih u njemačku blagajnu uplaćeno više od tri milijarde eura.
Cijeli članak možete pogledati http://www.dw.de/lov-na-porezne-grije%C5%A1nike/a-17253740.
Nešto vas je oduševilo, naljutilo, rastužilo ili potaknulo da potražite dodatne informacije? Za slanje konstruktivnih, smislenih komentara uveli smo posebnu adresu komentari@portal.net.hr kako bismo i dalje saznali što mislite o temama o kojima pišemo.
Namjera nam je redovito objavljivati komentare čitatelja za koje procijenimo da su konstruktivni te da iz njih svi zajedno možemo nešto naučiti.
Pišite nam.