NIKADA IH VIŠE NEĆETE VIDJETI: /

20 divnih spomenika nestalih u ratnim razaranjima

Image
Foto: Youtube

Okrutna je ironija da je područje blagoslovljeno bogatstvima najranijih ljudskih civilizacija istovremeno najpogođenije ratnim sukobima.

6.7.2015.
11:34
Youtube
VOYO logo
Image
Foto: Thinkstock

1. Palmira, Sirija - drevni aramejski grad u sirijskoj pustinji postoji još od 2. stoljeća pr. Kr., a karakterizira ga je jedna od najnaprednijih arhitektura tog doba, koja se mijenjala tijekom grčko-rimskog, te perzijskog perioda, pružajući jedninstveni uvid u te kulture. IS kontrolira grad i već je uništio dva hrama. Postoji strah da će se uništavanja nastaviti.

Image
Foto: Thinkstock

2. Velika džamija u Samari - nekoć najveća džamija na svijetu, sagrađena u 9. stoljeću na rijeci Tigris sjeverno od Bagdada. Džamija je posebno poznata po 52 metra visokom spiralnom Malvija minaretu. Džamija je bombardirana 2005., tijekom borbi između pobunjenika i NATO snaga, kada su uništeni vrh minareta i okolni zidovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP

3. Bude u Bamijanu, Afganistan - najspektakularnije naslijeđe Budizma u ovoj ratom poharanoj zemlji, i među najvećim stojećim Budama u svijetu, najviši je bio visok 53 metra. Preživjeli su 1500 godina, sve do kad ih 2001. Talibani nisu uništili dinamitom zbog idolatrije.

Image
Foto: YouTube

4. Stari grad u Sani, Jemen - glavni grad Jemena, Sana, nedavno je preživio više bombaških udara IS-ovih bombaša-samoubojica, kao i zračnih napada saudijske koalicije. Još nije sigurno tko je odgovoran za najnoviju štetu, nanesenu starom zidu, koji se nalazi na UNESCO-vom popisu svjetske baštine, kao i arheološkim nalazištima predislamskog grada Baraquisha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: YouTube

5. Drevni grad Bosra, Sirija - Neprekidno nastanjen punih 2500 godina. U središtu je veliko rimsko kazalište iz 2. stoljeća koje je do nedavno uspjelo preživiti bez oštećenja. Arheolozi su otkrili da je sada teško oštećeno minobacačkom vatrom.

Image
Foto: Thonkstock

6. Velika džamija u Alepu, Sirija - sagrađena 715. godine za vladavine Umajidske dinastije, što je čini jednom od najstarijih džamija u svijetu. Tijekom stoljeća je dodatno nadograđivana. U sirijskom građanskom ratu potpuno je uništena, a povjesničari to nazivaju najgorim razarenjem do sada u sirijskom ratu.

Image
Foto: YouTube

7. Norije iz Hame, Sirija - ovi 20 metara široki kotači prvi su puta zabilježeni u 5. stoljeću, a predstavljaju rani sustav navodnjavanja. Sedamnaest drvenih norija (uređaja za podizanje vode u akvadukt) preživjelo je do početka rata i bilo je glavna turistička atrakcija Hame. Nekoliko kotača je već spaljeno u borbama 2014., a nije sigurno hoće li ostali preživjeti rat.

Image
Foto: Thinkstock

8. Alepska citadela, Sirija - Utvrda je stara barem četiri tisućljeća, a njome su vladali Aleksandar Veliki, Rimljani, Mongoli i Turci. Utvrda se jedva promijenila od 16. stoljeća i bila je jedna od najpopularnijih mjesta s popisa svjetske baštine u Siriji. Citadela je korištena kao vojna baza u nedavnim borbama i nekoliko njenih povjesnih građevina je uništeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

9. Alepski Suk, Sirija - prekrivene tržnice Staroga Grada poznato su trgovačko središte toga područja. Mnogi hodnici i tuneli postali su mjesto žestokih borbi i većina najstarijeg dijela uništena je do neprepoznatljivosti.

Image
Foto: Youtube

10. Most Deir Ez-zor, Sirija - ovaj ovjesni most bio je popularno mjesto za prolaz pješaka preko Eufrata. Postao je ključna ruta za snabdijevanje tijekom rata, te je uništen granatiranjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: afp

11. Nimrud, Irak - drevni asirski grad udomio je bezbrojna blaga drevnog carstva, uključujući spomenike, kipove i dragulje. Nakon američke invazije 2003. godine mjesto je opljačkano, a mnogi ukradeni komadi su se našli u muzejima i privatnim zbirkama širom svijeta.

Image
Foto: Thinkstock

12. Crac des Chevaliers, Sirija - Križarski dvorac iz 11. stoljeća preživio je stoljeća ratova i prirodnih katastrofa. Zidovi su teško oštećeni u zračnim i topničkim udarima 2013. godine

Image
Foto: wikipedia

13. Jonina grobnica, Irak - navodno posljednje počivalište biblijskog proroka Jone, zajedno sa zubom kita koji ga je prugutao. Mjesto datira iz 8. stoljeća pr. Kr. i bilo je od velike važnosti i za kršćanske i za muslimanske vjernike. ISIL-ovi militanti su ga potpuno uništili 2014. u sklopu kampanje protiv hereze.

Image
Foto: AFP

14. Džamija Halida ibn Velida, Sirija - jedna od najpoznatijih sirijskih džamija otomanskog stila, s vidljivim mamlučkim utjecajem, našla se u središtu borbi u Homsu, koji je i sam cijeli bio poprište velike bitke. Sveti mauzolej potpuno je uništen, a većina unutrašnjosti spaljena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Wikipedia

15. Memorijal armenskog genocida, Sirija - mjesto sjećanja na 1,5 milijuna ubijenih između 1915. i 1923. godine, Deir Ez-zor postao je odredište za hodočasnike širom svijeta. Kompleks je uključivao crkvu, muzej i plamen koji se nije gasio. ISIL je unuštio kompleks 2014. godine.

Image
Foto: Cirena

16. Cirena, Libija - ključni grad Grka, i poslije Rimljana, osnovan 630. godine pr. Kr. Slavan kao mjesto mitova i legendi, poput one o istoimenoj heroini koja je postala Apolonova mlada. Ruševine su bile jedne od najbolje očuvanih iz tog perioda, ali nakon revolucije veliki dio je buldožerima sravnjen sa zemljom, uključujući jedinstveni kompleks nekropole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: YouTube

17. Muzej islamske umjetnosti, Egipat - Dom jedne od najimpresivnijih zbirki na svijetu, s preko 100.000 primjeraka koji su pokrivali cijelu islamsku povijest. Muzej je sagrađen 1881. a nedavno je provedena 8 godina duga i više milijuna dolara vrijedna renovacija. Kratko nakon ponovog otvaranja, automobil bomba koji je ciljao obližnju policijsku zgradu prouzročio je katastrofalnu štetu i prisilio muzej na ponovo zatvaranje.

Image
Foto: Wikipedia

18. Rezidencija Quaid e Azam, Pakistan - ova 121 godinu stara građevina, skromna ali elegantna, bila je dom prvog guvernera Muhammeda Ali Jinnaha. Kuću je 2013. napala raketnom vatrom separatistička grupa i gotovo ju potpuno uništila. Na mjestu stare radi se nova građevina.

Image
Foto: wikipedia

19. Džamija Al-Omari, Gaza – drevni spomenik u srcu starog grada datira iz doba Mamluka. Zidovi, kupola i krov su uništeni u izraelskim zračnim udarima tijekom nedavnih borbi u Gazi, uz desetke drugih povijesnih lokacija.

Image
Foto: wikipedia

20. 'Stari Bejrut', Libanon - petnaestogodišnji brutalni građanski rat, brojne borbe s Izraelom i nekontrolirani urbani razvoj oduzeli su "Parizu bliskog istoka" puno od nekadašnjih čari. Nekoć znan po krajobrazu na kojem su se ispremješale otomanska, francuska i secesijska arhitektura, danas je preostalo samo 400 od 1200 zaštičenih povijesnih građevina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo