Najnovija očitanja koje je objavio Tokyo Electric (TEPCO), koji upravlja elektranom koja je doživjela tešku havariju, otkrivaju da je nuklearni reaktor br 2. dostigao 530 sieverta po satu, što je višestruko veći broj u odnosu na prethodno očitanje, kada je zračenje iznosilo 'samo' 73 sieverta na sat. To upućuje na zaključak da je rastopljeno atomsko gorivo 'pobjeglo' iz tlačnih kotlova.
Kolika je stvarna opasnost?
Ova razina radioaktivnosti pogubna je po čovjeka i nakon najkraćeg izlaganja. No, jasno je da se nitko neće motati oko kotlova i tako riskirati vlastiti život i zdravlje, ali moramo si postaviti pitanje, koliko je cjelokupna situacija opasna za Japance i ostale narode koji nastanjuju obale Tihog oceana.
Neki analitičari kažu kako nema mjesta panici jer se radi o prvom mjerenju tako duboku u reaktoru. Hiroshi Miyano, nuklearni stručnjak i sveučilišni profesor, tvrdi kako ne treba pretjerano reagirati. On tvrdi kako je teško oslanjati se na ovo očitanje jer se radi o procjeni za koju je i sam TEPCO rekao da postoji 30 postotna mogućnost pogreške.
Odužit će se cijeli proces
Drugi pak smatraju da itekako treba biti zabrinut. Fumiya Tanabe, bivši šef istraživanja pri Japanskom institutu za istraživanje atomske energije, kaže kako su očekivali visoke razine radijacije u reaktoru, ali da je i njih same iznenadilo koliko su zapravo visoke te razine i šest godina nakon nuklearne katastrofe.
'Vrlo će biti teško slati robote unutra koji bi trebali ukloniti rastopljeno gorivo što će uvelike odužiti taj proces', kaže Tanabe. Japan je planirao 2021. godine početi s takvom vrstom uklanjanja goriva.
No, jednako kako postoji mogućnost da je stvarna razina radijacije manja od izmjerene, stručnjaci kažu kako je moguće i da je do 10 puta veća.