NURNBERG 2.0. / Nestaje svijet kakav smo poznavali: Oružje za Ukrajinu nabavljat će se poput covid cjepiva - zajednički?

Image
Foto: Profimedia

Čak i Njemačka, koja je posljednjih godina usavršila umijeće objašnjavanja svog neuspjeha u ispunjavanju obveze izdvajanja za obranu u NATO-u, obećala je promijeniti smjer

20.2.2023.
15:49
Profimedia
VOYO logo

Odluke koje su donesene na Münchenskoj sigurnosnoj konferencija mogle bi promijeniti svijet: po sličnoj metodi kao što se nabavljalo cjepivo protiv Covida, postojat će zajednička nabava oružja za Ukrajinu, piše Politico.

Neke komentatore atmosfera je u početku podsjećala na sličnu konferenciju održanu 1938. godine. Te je godine u Münchenu održan skup koji je rezultirao zloglasnim Münchenskim sporazumom, kojim su europske sile Hitleru dale Sudete, misleći da će to zadovoljiti njegove apetite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svi znamo da se vani sprema oluja, ali ovdje unutar Bayerischer Hofa sve izgleda normalno. Sve se čini tako rutinski. A onda se sve iznenada mijenja kada se ukrajinski parlamentarac obraća i oštro govori publici da ne djeluju dovoljno brzo", napisao je na Twitteru Andrew Michta, dekan Visoke škole za međunarodne i sigurnosne studije u njemačkom Marshall Centru.

Image
'IDE NA ZAOŠTRAVANJE ODNOSA' /

Ruski ekspert uvjeren da će Putin reagirati na Bidenov posjet Ukrajini: 'On ga je time izazvao. Mislim da će dobiti odgovor'

Image
'IDE NA ZAOŠTRAVANJE ODNOSA' /

Ruski ekspert uvjeren da će Putin reagirati na Bidenov posjet Ukrajini: 'On ga je time izazvao. Mislim da će dobiti odgovor'

Njemački zaokret

"Europska unija radi na novom postupku nabave streljiva nužnog Ukrajini za obranu od ruske agresije. U ratnom smo načinu djelovanja, i to hitnom. Trebamo reagirati brzo", kazao je šef europske diplomacije Josep Borrell na konferenciji o sigurnosti u Münchenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak i Njemačka, koja je posljednjih godina usavršila umijeće objašnjavanja svog neuspjeha u ispunjavanju obveze izdvajanja za obranu u NATO-u, obećala je promijeniti smjer. Kancelar Olaf Scholz obećao je da će 'trajno' ispuniti NATO-ov cilj izdvajanja za obranu od dva posto BDP-a, a novi njemački ministar obrane Boris Pistorius, pozvao je na još više, rekavši da 'sa jedva dva posto neće biti moguće ispuniti zadatke koji su pred nama'.

U govoru na Münchenskoj sigurnosnoj konferenciji britanski premijer Rishi Sunak rekao je da će njegova zemlja biti 'prva koja će Ukrajini isporučiti oružje većeg dometa' te istaknuo da mora postojati 'vojna strategija za Ukrajinu kako bi stekla odlučujuću prednost na bojnom polju i pobijedila u ratu kao i politička strategija za pobjedu u miru'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je kako će zajedno u slijedećih nekoliko mjeseci isporučiti više opreme nego u cijeloj prošloj godini te da 'razgovaraju sa saveznicima kako bi Ukrajini dali najnaprednije sustave protuzračne obrane i izgradili zračne snage koje su im potrebne za obranu svoje nacije'.

Obećao je kako će London pomoći bilo kojoj zemlji koja bi Ukrajini mogla osigurati borbene zrakoplove koje bi mogla odmah upotrijebiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud za ratne zločine u Ukrajini?

Potpredsjednica SAD-a Kamala Harris otvorila je novi front, optuživši Rusiju za zločine protiv čovječnosti. Takve optužbe nisu ništa novo, ali najava osnivanja suda za ratne zločine u Ukrajini također je nešto što bi moglo biti tema u budućnosti i dodatno pogoršati odnose s Rusijom.

"Moramo se svi složiti. U ime svih žrtava, znanih i neznanih, pravda mora biti zadovoljena", rekla je Harris.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugim riječima, ruski čelnici mogli bi gledati u Nürnberg 2.0. To će neke ljude u Moskvi učiniti nervoznima, posebno one dovoljno stare koji se sjećaju što se dogodilo jugoslavenskom moćniku Slobodanu Miloševiću i njegovoj pratnji, piše Politico.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo