NEREDI U INDONEZIJI: /

Studenti zatražili povlačenje zakona koji kriminalizira preljub, izvanbračni i istospolni seks

Image
Foto: Profimedia, ddp USA, INA Photo Agency

Osim kaznenog zakona zasmetalo im je i proširenje zakona o blasfemiji te zakon o Komisiji za iskorjenjivanje korupcije

25.9.2019.
11:10
Profimedia, ddp USA, INA Photo Agency
VOYO logo

Kazneni zakon kojim se žele kriminalizirati preljub, izvanbračni seks, intimni odnosi istospolnih parova i uvrede predsjedniku, osim udruga za zaštitu ljudskih prava, razbjesnio je i tisuće, mahom studenata, u Indoneziji, koji su jučer održali masovni prosvjed. Tamošnja je vlada još ranije odgodila izglasavanje spornoga zakona koje se trebalo održati upravo u vrijeme prosvjeda.

No, to nije spriječilo prosvjednike da se okupe ispred zgrade parlamenta. Neki od njih su pokušali provaliti u nju te su bacali kamenje i sukobili se s policijom, koja ih je na kraju rastjerala suzavcem i vodenim topovima, a uhićeno je i troje ljudi, javlja Večernji. Manji su prosvjedi održani i u drugim indonezijskim gradovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ZBOG BIZARNOG ZAKONA MNOGI UPOZORAVAJU INDONEZIJU: /

Žele zatvorske kazne za izvanbračni seks

Image
ZBOG BIZARNOG ZAKONA MNOGI UPOZORAVAJU INDONEZIJU: /

Žele zatvorske kazne za izvanbračni seks

Traže povlačenje 'katastrofalnog' zakona

Prosvjednici traže da se kazneni zakon u potpunosti povuče. Spočitavaju vlastima ponovno uvođenje diktature, iako je na čelu zemlje predsjednik Joko Widodo, kojeg se smatra jednim od liberalnijih političara u zemlji. No, kazneni zakon koji se želi uvesti nije liberalan, već, prema riječima predstavnika Human Rights Watcha, katastrofalan.

Naime, njime je predviđena kazna od godine dana zatvora za izvanbračni seks. U njemu se spominju i "opsceni postupci", koji, prema mišljenju aktivista, uključuju i istospolne odnose, a kazna za takva djela je šest mjeseci zatvora. Ista kazna je predviđena za izvanbračne partnere koji žive zajedno, a žene koje se podvrgnu nezakonitom pobačaju mogu dobiti i četiri godine iza rešetaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Patit će siromašni'

Prosvjednike je zasmetalo i širenje zakona o blasfemiji, kojim u se često kažnjavale religiozne manjine te zakona o Komisiji za iskorjenjivanje korupcije (KPK), kojim se, navodno, smanjuju ovlasti te institucije.

"Odbijamo to što se pokušava donijeti zakon o KPK-u. Korupcionaši nas pokušavaju izmanipulirati, a najviše će patiti siromašni", rekao je jedan od govornika na prosvjedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo